21 Јули, 2019
0.0212

(ВИДЕО) Грчките вооружени сили се во состојба на подготвеност поради турските „провокативни делувања“

Објавено во: Балкан 24 Јуни, 2019

Нови тензии има меѓу Грција и Турција. 

Грчките вооружени сили се во состојба на подготвеност поради турските „провокативни делувања“ во источниот Медитеран, објави грчкиот весник „Катимерини“.

И покрај повиците на Европската унија да се сопре барањето на нафта и гас во ексклузивната економска зона околу Кипар, Грција останува во состојба на подготвеност за да се спречи евентуална ескалација. 

Клучно прашање во Атина е како да се реагира во случај Турција да направи истражувања во внатрешноста на, според тврдењата на официјална Грција, грчкиот континентален појас.

„Плановите првенствено се засноваат на маневрите на грчката воена морнарица, затоа што Турција користи истражувачки бродови за да го утврди своето присуство во регионот, меѓутоа и грчкото воено воздухопловство би имало улога во секој одговор“, пишува грчкиот весник.

Турските власти ја предупредија Европската унија дека секое мешање на Брисел во врска со ексклузивната економска зона околу Кипар, негативно ќе влијае на односите помеѓу Атина и Анкара, како и на решавањето на проблемот околу Северен Кипар.

Предупредувањето е испратено на адреса на 27 земји членки на Европската унија, освен на властите на Кипар кои официјална Анкара не ги признава.

Турските власти сметаат дека Европската унија треба да биде мудра и да не биде судија околу морските граници.

Турција тврди дека тој дел од ексклузивната економска зона се наоѓа во турскиот континентален појас. Официјална Анкара ги повторува своите ставови за еднаквите права помеѓу грчките и турските жители на Кипар и смета дека најдоброто решение е во креирање на мешовити комисии со претстаавници на двете страни.

Во спротивно, Турција е одлучна да ги заштити правата на турските ресурси во таа област, додава грчки „Катимерини“.


Можеби ќе ве интересира

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Цени од кои „боли“ глава

Цени од кои „боли“ глава