25 Март, 2018
0.0633

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

Објавено во: Балкан 19 Ноември, 2017

Жртвите од поплавите и од свлечишта на земјиштето предизвикани од бурата Евридика во Грција пораснаа на 19.

Ова утро, спасувачките екипи го пронајдоа телото на еден човек во една од најстрашните области на катастрофата - градот Мандра во Атика. Сеуште е нејасно дали човекот е меѓу шестемина исчезнати, кои спасувачките тимови ги бараат.

Грција е во тридневна жалост по најжестоката поплава таму во текот на изминатите 20 години.

Околу 1.500 згради се оштетени во катастрофата. Еден од факторите што придонесоа за трагедијата е илегалната градба, објаснуваат локлани медиуми. 

Новиот медитерански циклон, Зено, се упати кон Грција, а лошите временски услови ќе продолжат и во наредните денови.


Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?