19 Февруари, 2019
0.2967
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

(ВИДЕО) Хрватските политичари ги осудија хулиганите, откако српски ватерполист скокна в море за да се спасува од нив

Објавено во: Балкан 10 Февруари, 2019

Хрватските политичари го осудија хулиганството отакко група силеџии нападнаа четворица млади ватерполисти на Црвена Ѕвезда додека тие седеле во кафули на убавиот сончев ден на ривиерата во Сплит. Иако биле наоружени со ладно оружје, не успеале да ги дофатат младинците облечени во тренерки со клубските симболи, бидејќи тројца од нив избегале со трчање, а четвртиот Александар Краљ скокнал во морето и не излегувал додека граѓаните на Сплит не повикаа полиција.

Тие итно ќе се вратат во Белград, а мечот од 13. коло на Триглав регионалната лига е откажан. Како што јавуваат хрватските медиуми, додека седее во кафулето биле предупредени од келнерот дека е можно да имаат проблеми затоа што на себе ги носат клубските бои на тим кои локалните навивачи го гледаат како непријателски.

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ додаде дека е благодарна на граѓаните на Сплит, кои дојдоа да им помогнат на претставниците на српскиот ватерполо-претставник во лигата..

"Хулиганство е чудовиште спротивно на идеалите на спортот, и секое насилство е неприфатливо. Му благодарам на граѓаните на Сплит, кои се ставија во одбрана на овие вредности", напиша хрватскиот претседател Твитер.

Нападот беше осуден од страна на хрватската Влада.

"Владата остро го осудува хулиганскиот напад на ватерполистите во Сплит", рече портпаролот Марко Милиќ.

Милиќ додаде дека премиерот Андреј Пленковиќ во врска со околностите на случајот, разговарал со министерот за внатрешни работи Давор Божиновиќ и градоначалник на Сплит Андро Крстуловиќ Опар.

Хрватскиот олимписки комитет (COC), исто така, го осуди нападот на ватерполо играчите на Црвена Ѕвезда и ги повика властите строго да го спроведуваат законот против хулиганизмот.

"Во име на COC и целото хрватско спортски семејството најостро го осудуваме овој хулигански чин. Нападот врз спортисти од други земји, кои само се дојдени за извршување на обврските кон клубот, немаат ништо заедничко со Сплит кој важи за " најспортски град во светот ", се вели во изјавата на претседателот на Хрватскиот олимписки комитет, Златко Матеша.

Хрватските медиуми пренесуваат дека кога Краљ излегол од водата тој рекол: „Да не скокнев во морето ќе ме убиеја“.Можеби ќе ве интересира

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник