22 Април, 2019
0.0232

(ВИДЕО) Хрватските политичари ги осудија хулиганите, откако српски ватерполист скокна в море за да се спасува од нив

Објавено во: Балкан 10 Февруари, 2019

Хрватските политичари го осудија хулиганството отакко група силеџии нападнаа четворица млади ватерполисти на Црвена Ѕвезда додека тие седеле во кафули на убавиот сончев ден на ривиерата во Сплит. Иако биле наоружени со ладно оружје, не успеале да ги дофатат младинците облечени во тренерки со клубските симболи, бидејќи тројца од нив избегале со трчање, а четвртиот Александар Краљ скокнал во морето и не излегувал додека граѓаните на Сплит не повикаа полиција.

Тие итно ќе се вратат во Белград, а мечот од 13. коло на Триглав регионалната лига е откажан. Како што јавуваат хрватските медиуми, додека седее во кафулето биле предупредени од келнерот дека е можно да имаат проблеми затоа што на себе ги носат клубските бои на тим кои локалните навивачи го гледаат како непријателски.

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ додаде дека е благодарна на граѓаните на Сплит, кои дојдоа да им помогнат на претставниците на српскиот ватерполо-претставник во лигата..

"Хулиганство е чудовиште спротивно на идеалите на спортот, и секое насилство е неприфатливо. Му благодарам на граѓаните на Сплит, кои се ставија во одбрана на овие вредности", напиша хрватскиот претседател Твитер.

Нападот беше осуден од страна на хрватската Влада.

"Владата остро го осудува хулиганскиот напад на ватерполистите во Сплит", рече портпаролот Марко Милиќ.

Милиќ додаде дека премиерот Андреј Пленковиќ во врска со околностите на случајот, разговарал со министерот за внатрешни работи Давор Божиновиќ и градоначалник на Сплит Андро Крстуловиќ Опар.

Хрватскиот олимписки комитет (COC), исто така, го осуди нападот на ватерполо играчите на Црвена Ѕвезда и ги повика властите строго да го спроведуваат законот против хулиганизмот.

"Во име на COC и целото хрватско спортски семејството најостро го осудуваме овој хулигански чин. Нападот врз спортисти од други земји, кои само се дојдени за извршување на обврските кон клубот, немаат ништо заедничко со Сплит кој важи за " најспортски град во светот ", се вели во изјавата на претседателот на Хрватскиот олимписки комитет, Златко Матеша.

Хрватските медиуми пренесуваат дека кога Краљ излегол од водата тој рекол: „Да не скокнев во морето ќе ме убиеја“.Можеби ќе ве интересира

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

Александар Шешељ побара Србија да го признае Крим како дел од Русија

Александар Шешељ побара Србија да го признае Крим како дел од Русија

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе