25 Мај, 2018
0.3318
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

Објавено во: Свет 22 Јануари, 2018

Со иновацијата која предизвика меѓународно внимание, американската компанија Амазон го отвори првиот супермаркет во Сиетл без каси, касиери и платежни клупи.

Продавницата Amazon Go е тестирана од страна на вработените во компанијата во изминатата година, објави Би-Би-Си. Работи на принцип така што се монтирани таванските камери кои го идентификуваат секој клиент и го следат она што го купува. Тоа ја елиминира потребата да се плати на излегување - на каса кај човек или автоматски.


Купеното се наплаќа од кредитни картички на луѓето кога ќе ја напуштат продавницата. Пред да влезат во неа, корисниците треба да ја скенираат мобилната апликација на нивниот паметен телефон Amazon Go. Сензорите на полиците додаваат добра на сметка на секој што ги земал - и ја брише стоката ако лицето ја враќа на полицата.

Концептот е револуционерен и способен да го промени начинот на кој луѓето купуваат.

Продавницата првично работеше за трговски гигант во декември 2016 година и се очекуваше да биде отворена за јавен пристап. Сепак, процесот на отворање се забави поради технолошките проблеми со диференцијацијата на потрошувачите со исти видови тела, како и со активностите на децата кои ја пренесуваат стоката и ја ставаат на различни места, објаснува еден вработен во Амазон.


Џина Пурини, шеф на супермаркет "Amazon Go", вели реакцијата е добра на неговата тест-фаза. "Оваа технологија не постоеше - навистина напредуваше во развојот на уметноста на компјутерска визија и машинско учење", вели таа.

Од Амазон не откриваат дали ќе отворат повеќе продавници од типот Go. Новите продавници се различни од синџирот на Whole Foods што компанијата минатата година ја купи за 13,7 милијарди долари.

Набљудувачите коментираат дека идејата за отстранување на касиерите е добра бидејќи знаеме дека колку побрзо клиентот може да го изврши купувањето, толку е поголема веројатноста тој да се врати нпоскори. Со овој концепт, редици во супермаркетите може да останат во минатото - ова ќе му даде на секој трговец голема предност во однос на другите.


Можеби ќе ве интересира

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА: Ким Јонг-Ун многу сака да се сретне со Трамп

НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА: Ким Јонг-Ун многу сака да се сретне со Трамп

ЕВРОПСКО НЕ за главните барања на Лондон околу Брегзит

ЕВРОПСКО НЕ за главните барања на Лондон околу Брегзит

(ВИДЕО) НАПАД ВО КАНАДА: Влегле маскирани во ресторан, детонирале бомба и избегале!

(ВИДЕО) НАПАД ВО КАНАДА: Влегле маскирани во ресторан, детонирале бомба и избегале!

НОВ ЕКОНОМСКИ ПРИТИСОК: Трамп воведе санкции за ирански и турски авиокомпании

НОВ ЕКОНОМСКИ ПРИТИСОК: Трамп воведе санкции за ирански и турски авиокомпании

Конгресмени го прашале Столтенберг за Македонија, тој уште не им праќа одговор

Конгресмени го прашале Столтенберг за Македонија, тој уште не им праќа одговор

Ништо од историската средба, Трамп му откажа на Ким

Ништо од историската средба, Трамп му откажа на Ким

Родители го тужат синот кој не сака да се исели

Родители го тужат синот кој не сака да се исели

(ВИДЕО) Лавата на Хаваи „голта“ куќи и улици

(ВИДЕО) Лавата на Хаваи „голта“ куќи и улици