27 Мај, 2022
0.0264

(ВИДЕО) Инцидент се случи во Ерусалим при погребот на познатата палестинска новинарка Ширин Абу Акле

Објавено во: Свет 14 Мај, 2022

Инцидент се случи во Ерусалим. Илјадници луѓе се собрале на улиците на Ерусалим за да присуствуваат на погребот на познатата палестинска новинарка Ширин Абу Акле, која е убиена во средата додека известувала за воената рација во градот Џенин на Западниот брег. 

Израелската полиција употребила солзавец и пендреци поради што на кратко луѓето го  испуштија ковчегот, пренесува CNN.

Стотици луѓе пред погребот се собрале пред болницата Праведен Јосиф во источниот дел на Ерусалим, каде се наоѓало телото на Абу Акле. Муслиманите имале молитва во петокот, а ожалостените извикувале „пешки, пешки", барајќи ковчегот со новинарката да се пренесе пешки од болницата до Грчката православна црква.

Ожалостените го изнеле ковчегот на Абу Акле од болницата, но израелската полиција ги натерала телото да го пренесат со автомобил.

Европската унија ја осуди „прекумерната употреба на сила и непочитувањето на израелската поција кон учесниците на погребната поворка“, изјави високиот претставник за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел.

Белата куќа порача дека е „крајно вознемирена“ од снимките од погребот на Абу Акле. Вчера американскиот претседател Џо Бајден изјави дека треба да се истражи смртта на новинарката. 


Можеби ќе ве интересира

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата

Песков вели дека Украина треба да ја види реалната ситуација, Кисинџер порача Украинците да се откажат од Крим и дел од Донбас

Песков вели дека Украина треба да ја види реалната ситуација, Кисинџер порача Украинците да се откажат од Крим и дел од Донбас

Кличко вели дека Русија и натаму се надева дека ќе го заземе срцето на Украина, Киев

Кличко вели дека Русија и натаму се надева дека ќе го заземе срцето на Украина, Киев