23 Јануари, 2021
0.0175

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

Објавено во: Свет 18 Јануари, 2020

Францускиот претседател, Емануел Макрон поради демонстрации е евакуиран од една театарската сала во Париз. 

Триесет демонстранти синоќа се обидоа да влезат во театарот „Буфе ди Норд“ каде Макрон следеше претстава. Демонстрантите беа спречени од полиција, а Макрон беше евакуиран, јави дописникот на МИА.

Макрон присуствуваше на претставата „Ла Муш“ заедно со сопругата Брижит. Откако на Твитер беше најавено присуството на франускиот претседател, пред театарот се пристигнаа демонстрантите кои извикуваа „Сите заедно, генерален штрајк“.

Последниот настан, сведочи за радикализација на демонстрантите против пензиската реформа.

Видеото можете да го погледнете овде

Во декември лани, Французите излегоа на протести против пензиската реформа. 

Реформата е клучна за визијата на Макрон за трансформација на француската економија.

Можеби ќе ве интересира

Се заразил со коронавирусот и поминал 306 дена во болница

Се заразил со коронавирусот и поминал 306 дена во болница

ЕУ лута на Фајзер, испораката на вакцини повторно одложена

ЕУ лута на Фајзер, испораката на вакцини повторно одложена

Бразил ќе дозволи учество на Хуавеј во аукциите за 5Г мрежа

Бразил ќе дозволи учество на Хуавеј во аукциите за 5Г мрежа

РАСКОШ, ЛУКСУЗ, КОМОЦИЈА - на Доналд Трамп нема да му биде лошо таму каде што ќе живее

РАСКОШ, ЛУКСУЗ, КОМОЦИЈА - на Доналд Трамп нема да му биде лошо таму каде што ќе живее

(ВИДЕО) Тепачка изби во чешкиот Парламент

(ВИДЕО) Тепачка изби во чешкиот Парламент

(ВИДЕО) Силен земјотрес од 7 степени ги стресе Филипините

(ВИДЕО) Силен земјотрес од 7 степени ги стресе Филипините

Војници сексуално злоставувале жени кои се тестирале за коронавирусот

Војници сексуално злоставувале жени кои се тестирале за коронавирусот

По втор пат се зарази со корона и почина - ова е трет случај во светот

По втор пат се зарази со корона и почина - ова е трет случај во светот

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Новиот вид на вурусот е главниот двигател на вториот бран и може да ја намали ефикасноста на вакцините

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Новиот вид на вурусот е главниот двигател на вториот бран и може да ја намали ефикасноста на вакцините