16 Октомври, 2019
0.0157

(ВИДЕО) ИРМА ГО НАПАЃА ЏЕКСОНВИЛ: Наредена итна евакуација поради историски поплави

Објавено во: Свет 12 Септември, 2017

Градот Џексонвил на северозападот од американската сојузна држава Флорида издаде наредба за итна евакуација бидејќи се очекува нивото на поплави поради ураганот Ирма дополнително да порасне поради доаѓањето на плимата.

„Доколку сте во евакуирана зона А или Б долж реката мора да го следите ова предупредување и да заминете веднаш“, соопштила вчера канцеларијата на шерифот во Џексонвил говорејќи за краевите долж реката Свети Џонс, која го дели градот.


Во соопштението се нагласува дека веќе е забележано историско ниво на поплави и се предупредува дека тоа ќе продолжи да расте.

„Очекувајте 1,2 до 1,8 метри над нормалното плимско ниво“, се наведува во соопштението.

Жителите кои имаат потреба од помош да ги напуштат домовите се повикуваат да закачат бело знаме, маица или некој друг бел објект пред своите куќи како би го привлекле вниманието на спасувачките тимови.


Џексонвил во кој живеат околу 880 000 жители, не е на директен пат на Ирма, која ослабна на ниво на тропска бура претходно денес и се движи кон север согласно западниот брег на земјата.

Сепак, поради тоа што Џексонвил се најде во североисточниот дел на големата бура, поради што е во најголем ризик од олујни ветрови и дождови, а ветровите се протегаат на 665 км од таканреченото око на бурата.

Можеби ќе ве интересира

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи