21 Септември, 2020
0.0461

(ВИДЕО) ИЗМЕРЕНИ 51 СТЕПЕН: Топлотен бран уби 36 луѓе

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2019

Најмалку 36 мртви има во топлотниот бран во Индија.

Повеќето од нив се сиромашни работници, објави денеска државната служба за временски непогоди. 

Во главниот град, Њу Делхи измерена е температура од 48 Целзиусови степени, што е највисоката измерена во овој град во историјата, додека во Чуруа, во северозападната држава Раџастан, температурата била 51-от степен.

„Станува збор за најлошиот топлотен бран во историјата. Во текот на 2015 година беше забележан во девет држави, а сега се проценува дека опфатува 23 сојузни држави. Потврдивме 36 смртни случаи, од кои најмногу меѓу сиромашните работници кои додаѓаат од руралните области во градвоите во потрага по работа и подобар живот“, рекол за Reuters Ануп Кумар Шривастава, стричњак за супши и топлински удари вио државната служќбна за непогоди NDMA.

Индија во летата се соочува со суша, но годинава ситуацијата е особено загржувачка во западните и јужните држави во кои во 2018 година немаше многу врнежи за време на сезоната на монсунските дождови. 


Можеби ќе ве интересира

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот