21 Јануари, 2019
0.2999
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

(ВИДЕО) Ја пееше милитантната песна „Славна Македонија“, Ципрас го избрка

Објавено во: Балкан 15 Декември, 2018


За време на говорот на грчкиот премиер Алексис Ципрас во сала во Солун, еден човек застана и ја пееше милитантната песна "Славна Македонија" но Сириза истата ја смета за шовинистичка и приврзаниците на владеачката партија го отстранија лицето.без да настанат поголеми инциденти. Ципрас искоментира дека демократскиот капацитет на неговата партија дозволува присуство и на граѓани со кои идеолошки не се поврзани.

Ципрас беше дочекан со песната Бела Чао. Тој на почетокот на својот говор нагласи дека Солун е демократски град и рече дека хармоничниот соживот на Солун е составен од различни култури и традиции, тешка историја и големи демократски борби.

"Нема да дозволиме тоа да стане град на екстремна десница и омраза, бидејќи Солун, Македонија и Грција тоа не го посакуваат", истакна тој.


Можеби ќе ве интересира

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки