19 Јуни, 2021
0.0222

ВИДЕО: Јанчев бара институциите да проверат какво гориво користи Еуроникел Индустри: Ако не, ние ќе реагираме

Објавено во: Македонија 18 Мај, 2021

Градоначалникот на општина Кавадарци Митко Јанчев побра денеска реакција од сите надлежни институции и повика веднаш да реагираат и да се испитаат наодите објавени во Филмот „Заговор против воздухот“ кој вчера го објави Истражувачката репортерска лабораторија, прв од серијалот „Редакција“. Во него се наведува дека кавадаречката компанија Еуроникел индустри ( старо Фени индустри)  е еден од најголемите потрошувачи на отпадно масло од Европската Унија кое како гориво за капацитети завршува на македонскиот пазар. 

„Според филмот најголем корисник е Фени индустри, односно Еуроникел индустри со потрошувачка од 2500 тони месечно. Со над 1.000 вработени, менаџментот на компанијата има обврска да се грижи за тие вработени и нивните семејства, но и за сите граѓани на градот. Затоа компанијата треба да преиспита со кој работи и од кој набавува гориво и да ги заштити луѓето. Надлежните институции пак да го испитаат случајот целосно. Ако тоа не се случи јас ќе свикам Совет и ќе донесме одлука што понатаму, вели Јанчев. Можеби ќе ве интересира

Професорот Дејан Трајковски предупредува дека индискиот сој може да донесе кошмар

Професорот Дејан Трајковски предупредува дека индискиот сој може да донесе кошмар

Колку активни случаи на коронавирус имаме во Македонија?

Колку активни случаи на коронавирус имаме во Македонија?

Поројни дождови ќе има во источните делови на Македонија

Поројни дождови ќе има во источните делови на Македонија

Ако патувате кон Србија, ќе чекате на Табановце

Ако патувате кон Србија, ќе чекате на Табановце

Димитров се пожали дека од Договорот за добрососедство не е ништо исполнето

Димитров се пожали дека од Договорот за добрососедство не е ништо исполнето

Вредни се како мравки, со години не заминале на одмор, а сега имаат и нова мака

Вредни се како мравки, со години не заминале на одмор, а сега имаат и нова мака

СЕ ВАКЦИНИРАВ ВО ВРАЊЕ - како медицинско лице во Македонија не добив ниту термин за вакциницаија, вели Марија Илиева

СЕ ВАКЦИНИРАВ ВО ВРАЊЕ - како медицинско лице во Македонија не добив ниту термин за вакциницаија, вели Марија Илиева

КРАЈНО ВРЕМЕ Е МАКЕДОНИЈА ДА ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ - Курц и Заев со заедничка констатација

КРАЈНО ВРЕМЕ Е МАКЕДОНИЈА ДА ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ - Курц и Заев со заедничка констатација

АКО СТЕ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ВО БЕЛГРАД СО АСТРАЗЕНЕКА - таму мора да одите и по втората доза

АКО СТЕ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ВО БЕЛГРАД СО АСТРАЗЕНЕКА - таму мора да одите и по втората доза