13 Декември, 2018
0.2491
    ALK 8292.3    -0.08%     BGOR 285    -10.94%     KMB 5082.64    -1.22%     MPT 47500    0%     SBT 1804    -2.49%     STB 1289.79    -0.02%     STBP 1260    -10%     TEL 300    0.46%     TNB 14200    0.21%     USJE 23500    1.95%

Видео: Како се споредуваат армиите на Албанија и Србија?

Објавено во: Балкан 13 Март, 2018

Воен конфликт на Балканот никој не посакува ниту пак менување на границите. Затоа каналот Daily Media на YouTube направи едукативно видео за споредба меѓу армиите на Албанија и Србија, како две сили на Балканот кои сега имаат пријателски односи, а историски речиси никогаш не биле во отворен конфликт. 

Во видеото е направена анализа на бројот на активна војска, на резервисти, на бројот на граѓани кои влегуваат во границата на борбена подготвеност и потенцијалните човечки ресурси за мобилизација.

Исто така интересно е да се види и споредбата на бројот на оружја, нивниот вид и досег, како и разновидност. Од Daily Media посочуваат дека немаат никаква намера да предизвикаат омраза или пак конфликт.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СТРАОТНА НЕСРЕЌА ВО АНКАРА: Воз излетал од шините-има мртви и многу повредени

(ВИДЕО) СТРАОТНА НЕСРЕЌА ВО АНКАРА: Воз излетал од шините-има мртви и многу повредени

Цела Албанија сака во САД

Цела Албанија сака во САД

AЛАРМАНТНО: Скоро 2 милиони сакаат да се иселат од земја во регионот

AЛАРМАНТНО: Скоро 2 милиони сакаат да се иселат од земја во регионот

Каменос упати порака од македонско - грчката граница

Каменос упати порака од македонско - грчката граница

Авионот на бугарска владина делегација принудно слетал во Виена-во него бил и Каракачанов

Авионот на бугарска владина делегација принудно слетал во Виена-во него бил и Каракачанов

МИЛИОНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Каде во соседството никнува најголемата фабрика за чаеви?

МИЛИОНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Каде во соседството никнува најголемата фабрика за чаеви?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

ТАКСИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ МОЖЕ ДА СКОКНАТ И ДО 1000 ОТСТО: Харадинај и се нагледа на Србија

ТАКСИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ МОЖЕ ДА СКОКНАТ И ДО 1000 ОТСТО: Харадинај и се нагледа на Србија

Го навредила Ердоган и заврши во притвор

Го навредила Ердоган и заврши во притвор