21 Јануари, 2021
0.0214

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

Објавено во: Свет 15 Ноември, 2019

Маж плива на плоштадот Свети Марко во Венеција. Ова се гледа од видео снимките на камерите кои го „уловија“. 

По обилните дождови се создаде еден вид базен со вода на плоштадот и веќе е „до колена“.


Нивото на водата повторно расте, три дена по највисокото забележано ниво на поплави во последните 50 години. Поплавени се цркви, продавници, домови.

Италијанскиот премиер Џузепе Конте вчера прогласи вонредна состојба во градот, откако нивото на водата достигна 1,87 метри.

Конте на Твитер напиша дека италијанскиот кабинет одобри 20 милиони евра за помош на градот да се опорави од поплавите.

Воздушните снимки покажуваат за какви поплави станува збор.

Регионалниот совет на италијанската област Венето, која ги опфаќа Венеција, Верона и околината, во вторникот беше поплавен првпат во историјата, и тоа баш откако ова тело ги одби предложените мерки за борба против климатските промени.

Поплавена Венеција се подготвува за уште еден голем бран денеска. Градот е загрозен, не само како туристичка дестинација, туку и за околу 50-те илјади луѓе кои живеат во Венеција.

Можеби ќе ве интересира

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда