23 Март, 2018
0.0666

КАТАЛОНЦИТЕ НА ПРОТЕСТ ВО БРИСЕЛ: Разбуди се, Европа

Објавено во: Свет 07 Декември, 2017

Скоро 50.000 Каталонци денеска се собраа во Брисел, за да организираат марш за поддршка на разрешениот од должноста Карлес Пуџдемон и да ја повикаат ЕУ да ги поддржи нивните аспирации за независност од Шпанија. 

Со скандирања „Разбуди се, Европа!“ и издигнување на каталонското знаме, демонстрантите се собраа во близина на седиштето на ЕУ во Брисел 

„Не можеме да го оставиме лидерот, кој е во егзил тука. Ние сме тука за да ја продолжиме борбата за нашата независност и да побараме слобода на нашите политички затвореници“- вели еден од учесниците. 

Недалеку од местото каде што се одржаа демонстрациите се наоѓа канцеларијата на заменик-претседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс, кој рекол дека атмосферата таму е многу позитивна.

Тој истакна дека од гледна точка на Европската комисија нема да има промени во Каталонија.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

Киднаперот е убиен, заврши заложничката драма во Франција

Киднаперот е убиен, заврши заложничката драма во Франција

Заложничка драма во Франција: Припадник на ИД држи заложници во супермаркет

Заложничка драма во Франција: Припадник на ИД држи заложници во супермаркет

Скрипал и неговата ќерка во неволја, експерти стравуваат за загрозување на нивните ментални способности

Скрипал и неговата ќерка во неволја, експерти стравуваат за загрозување на нивните ментални способности

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп

Трамп ја прослави грчката независност во Белата куќа

Трамп ја прослави грчката независност во Белата куќа