15 Октомври, 2018
0.6642
    ALK 7932.53    -0.84%     AUMK 1700    -5.82%     CEVI 1000    0%     FERS 60000    0%     GRNT 791    -1.12%     KJUBI 1460    -2.99%     KMB 4997.73    -0.37%     MPT 45296.92    -2.59%     OHB 6283.55    -1.05%     OKTA 4506.4    2.42%     RMDEN13 97.2    0.21%     RMDEN16 96    -0.31%     RZLV 60    1.69%     SBT 2250    -2.64%     SIL 70    0%     STB 1093.06    -0.63%     STBP 1080    -10%     TEL 280    0%     TKVS 4950    -7.48%     TTK 1120.81    -2.63%     USJE 23000    -0.37%

(ВИДЕО) Колинда ги поздрави Русите на руски јазик

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2018

Хрватската претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ утрово се качи на авион за Русија, каде ќе го гледа финалето на Светското првенство меѓу Хрватска и Франција.

Таа на Фејсбук објави видео од авионот на кое зборува на руски и им се заблагодарува на домаќините на Мундијалот.

„Во име на хрватските навивачи ѝ се заблагодарувам на Русија на срдечното гостопримство. Бевте прекрасни домаќини. Вечерва навивајте за Хрватска. И да се радуваме заедно. Благодариме, Русијо! Доаѓаме!“- напиша претседателката на Фејсбук.

Грабар Китаровиќ истакна денес дека во Москва ќе има официјална средба со рускиот претседател Владимир Путин, а со францускиот претседател Емануел Макрон, нормално, ќе се види на стадионот, но веројатно и пред почетокот на натпреварот иако, како што кажа, веќе разговарале во Брисел.


Можеби ќе ве интересира

Немаат работници, и пензионери се добредојдени

Немаат работници, и пензионери се добредојдени

Истражување: Колку Срби сакаат на Запад, а колку во Русија

Истражување: Колку Срби сакаат на Запад, а колку во Русија

НОВИ ДЕТАЛИ: Еве со каква дрога се дрогирал Северин, пред да ја убие новинарката од Русе

НОВИ ДЕТАЛИ: Еве со каква дрога се дрогирал Северин, пред да ја убие новинарката од Русе

11 мигранти напикани во автомобил починаа возејќи во спротивна насока во Грција

11 мигранти напикани во автомобил починаа возејќи во спротивна насока во Грција

Марксистичко упориште ќе стане првата НАТО-база во Албанија

Марксистичко упориште ќе стане првата НАТО-база во Албанија

(ФОТО+ВИДЕО) ГНЕВ И БОЛКА: Русе се прости од убиената новинарка Викторија Маринова

(ФОТО+ВИДЕО) ГНЕВ И БОЛКА: Русе се прости од убиената новинарка Викторија Маринова

(ВИДЕО) Србите се „истепаа“ за евтино пилешко во Лидл - еве како Борис Малагурски ова го искоментира

(ВИДЕО) Србите се „истепаа“ за евтино пилешко во Лидл - еве како Борис Малагурски ова го искоментира

ХРВАТИТЕ КАЗНУВААТ: Ова е сумата која ќе ја плати возило на српската Влада

ХРВАТИТЕ КАЗНУВААТ: Ова е сумата која ќе ја плати возило на српската Влада

НЕОБИЧЕН СЛУЧАЈ: Жена осудена бидејќи по селото ги озборувала соседите

НЕОБИЧЕН СЛУЧАЈ: Жена осудена бидејќи по селото ги озборувала соседите