22 Мај, 2019
0.0232

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Објавено во: Свет 19 Април, 2019

Иако дрвените греди најверојатно се и причината зошто пожарот толку брзо се проширил и зошто толку часа му требале да се изгаси, биле клучен фактор во изградбата на прекрасниот готички кров кој во неколку часа целосно исчезна.

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека катедралата Нотр Дам ќе биде обновена за пет години.

-Ќе ја обновиме катедралата и ќе ја направиме поубава и сакам тоа да биде готово за пет години-рекол тој.

Но се поставува прашањето дали може катедралата да се обнови да биде точно таква каква што била претходно откако голем дел од не аизгоре во понеделникот и вторникот.

Архитектот Бертран де Фејд тврди дека кровот на катедралата не може целосно да се обнови бидејќи нема „дрва од таа големина кои растеле во 12 и 13 век“. Имено, кровот на Нотр Дам е изграден од преку 1300 стебла и целосно се нарекувал „шума“: Секое големо стебло е претворено во голема дрвена греда.

Архитектот меѓудругото тврди дека тие дрвја уште тогаш биле стари околу 300 години, јави Дејли меил.

Па иако дрвените греди најверојатно се и причина зошто пожарот толку брзо се проширил и зошто требале толку часа да се изгаси биле клучен фактор во изградбата на катедралата чиј кров исчезна за само неколку часа.

Нотр Дам не е единствена изградена од големи стебла. Дрвото било клучен материјал за изградба во 12 век и бројни градби кои опстанале од тоа време се направени токму од дрво. Генетската предиспозиција на стеблата да растат во висина и да „се натпреваруваат“ -исечзнала. Стеблата повеќе не требале да растат високо бидејќи може да се опрашуваат и на висина на која биле.
Foto: EPA


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

Дали Путин повторно стана татко?

Дали Путин повторно стана татко?

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Приврзаник на Брегзит нападнат со милкшејк

Приврзаник на Брегзит нападнат со милкшејк

(ВИДЕО) Бизнисмен нуди плата на семејства кои би се доселиле во европско село

(ВИДЕО) Бизнисмен нуди плата на семејства кои би се доселиле во европско село

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА: Човек виси на врвот на Ајфеловата кула, луѓето се евакуирани

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА: Човек виси на врвот на Ајфеловата кула, луѓето се евакуирани

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПОЛИЦИЈАТА СЕУШТЕ ВО АМБАСАДАТА: Имотот на Асанж се запленува од амбасадата на Еквадор во Лондон

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПОЛИЦИЈАТА СЕУШТЕ ВО АМБАСАДАТА: Имотот на Асанж се запленува од амбасадата на Еквадор во Лондон