10 Јули, 2020
0.0227

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2019

Насилни протести има во Ирак, при што најмалку четворица се мртви, а над 60 се повредени.

Судирите во Багдад се меѓу демонстрантите и ирачките безбедносни сили. 

Демонстрантите протестираат против корупцијата, малите можности за вработување и лошите јавни услуги вклучувајќи ги и прекините на електрична енергија.

Тие ги повикаа граѓаните да се вратат на улиците во голем број.

Неименувани официјални лица изјавија дека судирите избувнале во близина на Централниот плоштад Тахрир, каде што протестите се одржуваат веќе неколку недели, пренесува агенцијата АП.

Протестите се одржуваат главно во Багдад и во претежно шиитските јужни провинции.

Најмалку 320 луѓе се убиени, а илјадници се повредени во немирите од 1 октомври наваму. 


Можеби ќе ве интересира

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19