14 Јули, 2020
0.0204

(ВИДЕО) Косовската полиција претепала момчиња кои носеле српско знаме

Објавено во: Балкан 29 Јуни, 2020

Kосовската полиција тепала момчиња од српска националност. 

Таа ги уапсила двете момчиња кои носеле српско знаме по парастосот по повод Видовден, но набрзо ги пуштила.

Како што пренесува Танјуг, до инцидентот со полицијата дошло затоа што момчињата не сакале да им го предадат српското знаме.

Потоа припадници на специјалните единици на полицијата ги внеле во автомобил и ги одвезле, за да ги остават на патот Приштина-Митровица во близина на Газиместан.

Момчињата по прегледот во здравствениот дом во Грачаница се упатени на хирургија.

За српските власти ова е институционалното насилство на Приштина која на сите, освен на Албанците, им го ускратува правото на национална гордост и припадност. 


Можеби ќе ве интересира

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

Заразено цело српско семејство на одмор во Грција: Во болница се и трите деца

Заразено цело српско семејство на одмор во Грција: Во болница се и трите деца

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Вработени двајца имами за Аја Софија

Вработени двајца имами за Аја Софија

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита