22 Мај, 2018
0.3312
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2018

Војник во Јапонија загина при ерупција на вулкан на популарно јапонско скијачко одморалиште.

Уште десетина други се повредени во лавината што го отсече ски центарот, северозападно од главниот град Токио. 

Канонада од камења ја засипале патеката во ски центарот кога се активирал вулканот на планината Кусацуширане. Меѓу скијачите кои биле засипани со камења имaло и шестмина членови на спасувачките тимови од кои едниот бил повреден и во болница им подлегнал на повредите.  Најмалку уште 12 скијачи се повредени од лавината или од камењата од кои петмина сериозно. Меѓу повредените има и со посекотини од стакло од ски лифтот со кој патувале кон терените кога бил погоден од камењатa.  Над 100 скијачи биле веднаш евакуирани од ски центарот. Агенцијата за катастрофи на Јапонија наведува дека камењата летале на далечина од дури километар и пол од вулканот. 

Јапонската метеоролошка агенција ги предупреди луѓето да не се качуваат на планината, бидејќи има опасност од  нови ерупции.


Можеби ќе ве интересира

СКАПО ГО ЧИНЕШЕ ДЕТСКАТА ИГРА: Ќе треба да плати 37 милиони долари

СКАПО ГО ЧИНЕШЕ ДЕТСКАТА ИГРА: Ќе треба да плати 37 милиони долари

(ВИДЕО) АВИОН ПРИНУДНО СЛЕТА: Повредени се 53 патници

(ВИДЕО) АВИОН ПРИНУДНО СЛЕТА: Повредени се 53 патници

(ВИДЕО) Тинејџер се фрли пред камион во движење

(ВИДЕО) Тинејџер се фрли пред камион во движење

Европска земја ги подготвува граѓаните за војна

Европска земја ги подготвува граѓаните за војна

ОД БЕЛАТА КУЌА ВО ШОУ БИЗНИСОТ: Барак и Мишел Обама се „фрлија“ на заработување пари

ОД БЕЛАТА КУЌА ВО ШОУ БИЗНИСОТ: Барак и Мишел Обама се „фрлија“ на заработување пари

Погледнете каква монета изработи САД за историската средба Трамп - Ким

Погледнете каква монета изработи САД за историската средба Трамп - Ким

НАЈСИЛЕН ПО 1985: Земјотрес во Чешка

НАЈСИЛЕН ПО 1985: Земјотрес во Чешка

МЕРКА ИПОЛ: Оваа земја направи бум во светот и обезбеди бесплатен јавен превоз за своите граѓани

МЕРКА ИПОЛ: Оваа земја направи бум во светот и обезбеди бесплатен јавен превоз за своите граѓани

(ВИДЕО) За само пет минути авион во лет падна на 500 метри височина

(ВИДЕО) За само пет минути авион во лет падна на 500 метри височина