19 Февруари, 2019
0.3584
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2019

Голема сина дупка во Големиот корален гребен ги изненадила нуркачите, и тоа непријатно.

Се работи за голема шуплина во морското дно, отворена кон површината. Ова е втората најдлабока таква морска дупка на светот после Змејската дупка во Јужното кинеско море.

Коралниот гребен секоја година го посетуваат околу 260 000 нуркачи од целиот свет, а милијардерот Ричард Бренсон неодамна со својот тим учествувал во нуркањето до дно. Она што го затекнал е предупредување за цел свет.

Тој нурнал во неа скроз до дно и таму нашол - пластични шишиња.

-За жал видовме пластични шишиња на дното на дупката - напишал Бренсон на блогот.


Рекол и дека пронашле докази за тоа дека таа подводна структура не била од секогаш дупка.

Покрај пластичните шишиња на дното се наоѓале и остатоци од ракови и други морски животни кои потонале на дното.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен