22 Април, 2019
0.0411

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2019

Голема сина дупка во Големиот корален гребен ги изненадила нуркачите, и тоа непријатно.

Се работи за голема шуплина во морското дно, отворена кон површината. Ова е втората најдлабока таква морска дупка на светот после Змејската дупка во Јужното кинеско море.

Коралниот гребен секоја година го посетуваат околу 260 000 нуркачи од целиот свет, а милијардерот Ричард Бренсон неодамна со својот тим учествувал во нуркањето до дно. Она што го затекнал е предупредување за цел свет.

Тој нурнал во неа скроз до дно и таму нашол - пластични шишиња.

-За жал видовме пластични шишиња на дното на дупката - напишал Бренсон на блогот.


Рекол и дека пронашле докази за тоа дека таа подводна структура не била од секогаш дупка.

Покрај пластичните шишиња на дното се наоѓале и остатоци од ракови и други морски животни кои потонале на дното.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Од серија до реална фотелја: Комичарот Зеленски е нов претседател на Украина

Од серија до реална фотелја: Комичарот Зеленски е нов претседател на Украина

Има приведени лица за нападите во Шри Ланка

Има приведени лица за нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО) Кој стои зад „крвавиот“ Велигден во Шри Ланка

(ВИДЕО) Кој стои зад „крвавиот“ Велигден во Шри Ланка

Овие земји се „магнет дестинација“ за богатите: каде емигрираат оние со милиони на сметка

Овие земји се „магнет дестинација“ за богатите: каде емигрираат оние со милиони на сметка

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Мртвите во Шри Ланка не може да се избројат, ужасни сцени на сите страни

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Мртвите во Шри Ланка не може да се избројат, ужасни сцени на сите страни

Гигантот Тесла ќе штеди: Отпушта четири директори

Гигантот Тесла ќе штеди: Отпушта четири директори

БАНКИТЕ ТРУПААТ ОД НЕГО: Цената на златото ќе достигне 1.400 долари до крајот на годината

БАНКИТЕ ТРУПААТ ОД НЕГО: Цената на златото ќе достигне 1.400 долари до крајот на годината