08 Април, 2020
0.0282

(ВИДЕО) МОСКВА СЕ ПРОТИВИ: Една земја се закани дека ќе интервенира во Сирија

Објавено во: Свет 19 Февруари, 2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска се закани дека воена операција во сириската покраина Идлиб е „само прашање на време“, откако по разговорите со Русија не беа исполнети турските барања. 

Ердоган се закани дека наскоро ќе почне воена офанзива на северозападот на Сирија, каде деновиве трае судир на турските и сириските сили.

„Ова се нашите последни предупредувања. Некоја ноќ може да се појавиме без предупредување. Да бидам подиректен, операцијата во Идлиб е пред вратата““, се закани Ердоган. 

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков им кажа на новинарите дека Москва остро се противи на таква операција, но дека Москва и Анкара се во контакт за да се обидат да спречат ескалација на тензиите во Идлиб.

Турција вчера ѝ порача на Русија дека турската војска е спремна да се погрижи сириските сили, кои ги поддржува Москва, да се повлечат од последното бунтовничко упориште на северозападот на Сирија. Сириската армија пред два дена соопшти дека презела целосна контрола над десетици градови во северозападниот дел на покраината Алепо. 


Можеби ќе ве интересира

ПО ВЕЛИГДЕН: Италија чекор по чекор ќе ги укинува блокадите

ПО ВЕЛИГДЕН: Италија чекор по чекор ќе ги укинува блокадите

УНИКАТЕН ПРИСТАП: Нов Зеланд успешно се бори против короната

УНИКАТЕН ПРИСТАП: Нов Зеланд успешно се бори против короната

ВАКЦИНАТА НА БИЛ ГЕЈТС: Доброволно ја примија 40 луѓе

ВАКЦИНАТА НА БИЛ ГЕЈТС: Доброволно ја примија 40 луѓе

Заштитни маски со потписот на БМВ

Заштитни маски со потписот на БМВ

Коронавирусот жестоко удри врз старските домови во Германија

Коронавирусот жестоко удри врз старските домови во Германија

САДИК КАН: Велика Битанија е далеку од укинување на карантинот

САДИК КАН: Велика Битанија е далеку од укинување на карантинот

И СЗО ТВРДИ: Во Северна Кореја нема заразени со Ковид-19

И СЗО ТВРДИ: Во Северна Кореја нема заразени со Ковид-19

ТВИТЕР: 1 Милијарда долари-донација за борба против пандемијата

ТВИТЕР: 1 Милијарда долари-донација за борба против пандемијата

НАЈБАРАНАТА ПРОФЕСИЈА: Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри

НАЈБАРАНАТА ПРОФЕСИЈА: Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри