16 Октомври, 2019
0.0160

(ВИДЕО) НА АНТАРКТИКОТ ПРОНАЈДЕНО НЕОБИЧНО БОГАТСТВО: Оставено пред 100 години а сега ќе ја смени историјата

Објавено во: Свет 03 Октомври, 2019

Истражувачите на Антарктикот наидоа на зачудувачко откритие на богатство скриено повеќе од еден век под замрзнатата пустина.

Сер Ернест Шеклтон бил британски поларен истражувач кој водел три експедиции на Антарктикот. Од 1907 до 1909 година, Шеклтон заедно со тројца придружници ја завршија експедицијата Нимрод, воспоставувајќи нов рекорд во оддалеченост од Јужниот пол.

Во 1921 година, по враќањето од последната експедиција, Шеклтон починал од срцев удар и беше погребан на ледениот континент - а со себе однесе многу тајни.

Сепак, по повеќе од 100 години, археолозите на местото на експедицијата пронајдоа две шишиња одлично вино од Шкотска, скриено во мразот на Антарктикот !

Откако археолозите го откриле ова неочекувано богатство, тие не ја отстраниле веднаш неговата замка на мразот бидејќи се плашеле да не ги оштетат нивните откритија. Затоа чекале неколку години додека сите алатки што им биле потребни не беа доставени на локацијата.


Дури тогаш успеале внимателно да ги извадат кутиите,а тогаш вискито се одмрзнало за скоро две недели. Се покажа дека шишињата го преживеале вековното затворање.

Флашираните во 1898 година, шишиња виски од Мекинли биле меѓу три гајби и две ракии пронајдени во 2010 година.

Фирмата, која сега е сопственик на марката Мекинли, изнајмила приватен авион, кој во 2011 година ги презел шишињата од седиштето на операциите на Антарктикот во Кристчрч, Нов Зеланд, за да ги однесат во Шкотска на анализа.

Рецептот за ова виски бил изгубен, но компанијата направила нова серија од 50.000 шишиња од примерокот извлечен со шприц низ плута од едно шише. Ричард Патерсон, еден од водечките блендери, изјави за АБЦ Њујз: „Откако ќе го доведам на собна температура, планирам да го истурам во чаша, и да ја оставам течноста да го открие скриеното богатство заробено во мраз за сите овие години“.

„Ако содржината е добра за безбедно да се извлече и анализира, оригиналната смеса може да се повтори. Со оглед на тоа дека првобитниот рецепт веќе не постои, ова може да ја отвори вратата за историјата“, рече тој, пренесува Express.co.uk,


Можеби ќе ве интересира

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

Познато каде ќе биде границата по Брегзит

Познато каде ќе биде границата по Брегзит

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција