18 Февруари, 2020
0.0164

(ВИДЕО) Награда од милион евра, ова го нуди германски град за една банална работа

Објавено во: Свет 22 Август, 2019

Германскиот град Билефелд дава награда од милион евра доколку некој успее да приложи доказ за негово непостоење. 

До 5 септември, секој возрасен Германец ќе има можност да приложи доказ дека Билефелд не постои. Иницијативата доби поддршка и од градските власти кои очекуваат „креативни решенија“.

„99,99% сме сигурни дека можеме да побиеме кој било доказ. Како и да е, време е малку да се забавуваме“, објаснуваат од локалната маркетиншка агенција која го организира натпреварот.

Со овој потег градот сака да стави крај на 2 и чпол децениската стара теорија на заговор, која ја поттикна  еден студент.

Во 1994 година, Ахим Хелд, кој претходно не слушнал за овој град, ја објавил пораката „Билефелд? Не постои такво нешто“ на форумот Унисет. Потоа оваа шега стана вирална, а еднаш дури ја спомена и германската канцеларка,  Ангела Меркел.

Билефелд е познат по еден од најголемите производители на храна во Германија „Др. Еткер“ и на фудбалскиот клуб Арминија.

Градот датира од 9. век, има 340.000 жители, универзитет, средновековна тврдина. 


Можеби ќе ве интересира

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус