24 Мај, 2019
0.0237

(ВИДЕО) Најголемиот авион на светот ќе лета од идната година

Објавено во: Свет 14 Март, 2019

Најголемиот авион на светот од идната година ќе почне да лета. 

Промовиран е најголемиот патнички авион на светот , Боинг 777X во главниот производен погон во Еверет, Вашингтон.

Боинг планираше да го претстави авионот во средата, но свеченоста беше одложена поради падот на нивниот авион 737 во Етиопија каде загинаа 157 патници и членови на екипажот.

Претставувањето е организирано на поедноставен начин во главниот производен погон на компанијата, каде им се оддаде почит на загинатите во несреќата во авионската несреќа на Боинг 737 MAX8.

Авионот е подолг од своите претходници и има капацитет меѓу 400 и 425 патници во две класи. 


Можеби ќе ве интересира

Анархија владее на Блискиот Исток?

Анархија владее на Блискиот Исток?

ОЧЕКУВАЈТЕ: Фејсбук пушта криптовалута

ОЧЕКУВАЈТЕ: Фејсбук пушта криптовалута

Тереза Меј ја соопшти оставката

Тереза Меј ја соопшти оставката

Дрон со експлозив од Јемен испратен во Саудиска Арабија

Дрон со експлозив од Јемен испратен во Саудиска Арабија

Рохани не попушта дури и ако го бомбардираат Иран

Рохани не попушта дури и ако го бомбардираат Иран

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Јункер: Овие популисти и глупави националисти ги сакаат само своите држави

Јункер: Овие популисти и глупави националисти ги сакаат само своите држави

Торнадо однесе три животи и „зароби“ луѓе во домовите

Торнадо однесе три животи и „зароби“ луѓе во домовите

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Koj бара милиони отштета од Боинг?