24 Март, 2019
0.3372
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

(ВИДЕО) Најголемиот авион на светот ќе лета од идната година

Објавено во: Свет 14 Март, 2019

Најголемиот авион на светот од идната година ќе почне да лета. 

Промовиран е најголемиот патнички авион на светот , Боинг 777X во главниот производен погон во Еверет, Вашингтон.

Боинг планираше да го претстави авионот во средата, но свеченоста беше одложена поради падот на нивниот авион 737 во Етиопија каде загинаа 157 патници и членови на екипажот.

Претставувањето е организирано на поедноставен начин во главниот производен погон на компанијата, каде им се оддаде почит на загинатите во несреќата во авионската несреќа на Боинг 737 MAX8.

Авионот е подолг од своите претходници и има капацитет меѓу 400 и 425 патници во две класи. 


Можеби ќе ве интересира

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Британците најмногу патуваат во овие три земји

Британците најмногу патуваат во овие три земји

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен