21 Октомври, 2019
0.0264

(ВИДЕО) НАЈГОЛЕМИОТ СВЕТСКИ АЕРОДРОМ СКОРО ГОТОВ: Ѕирнете во новото кинеско чудо

Објавено во: Свет 20 Септември, 2019

Официјалното отворање на најголемиот светски аеродром за превоз на патници - Даксинг во близина на кинеската престолнина Пекинг - е закажано за 30 септември. Тој беше дизајниран од покојната Заха Хадид и веќе ги поминал сите тестови пред да биде пуштен во употреба.


Се очекува аеродромот да може да услужува околу 72 милиони патници и 2 милиони тони товар до 2025 година, со 4 писти на располагање. Развојот во наредните години предвидува капацитетот да се зголеми на 100 милиони патници, 4 милиони тони товар и изградба на уште 3 писти. Се проценува дека секоја година ќе се вршат околу 880.000 летови.


Во Кина, аеродромот Даксинг е наречен „ѕвездена рипка“ заради шесте „крилја“ распослани околу огромната централна сала. Архитектурата е намерно дизајнирана да им заштеди на патниците долг пат и големи растојанија. Така, најдолгиот премин е 600 м.


Нежните форми и криви, карактеристични за работата на Хадид, совршено одговараат на кинеската традиција на калиграфија и создаваат илузија на флуидност на огромната зграда. Аеродромот е дизајниран да овозможи голема количина природна светлина.


Дел од енергијата за работа на системите Даксинг ќе доаѓа од соларни панели, а дождовницата ќе се собира и прочистува. Секако, на аеродромот ќе има најсовремени автоматски системи за патнички услуги и ракување со карго.


Изградбата започна во 2014 година и на врвот на овој процес беа вработени 40.000 вработени. На почетокот на оваа година имаше неколку тест летови од страна на Даксинг, а друг е закажан за утре - со најголемиот патнички авион во светот, Ербас А380.


(Фотографиите се од изградбата на аеродромот направени од Ројтерс)

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија