28 Јануари, 2020
0.0169

(ВИДЕО) Нема знаци на живи луѓе по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд: Полицијата праќа дронови

Објавено во: Свет 09 Декември, 2019

Извиднички летови над Белиот остров на Нов Зеланд каде претходно денес се случи ерупција на вулкан, не откриле преживеани, соопштила полицијата.


Се верува дека околу 50 луѓе биле на островот. Познато е дека петмина загинале а дека 23 лица се спасени, пренесе БиБиСи.


Локалните медиуми пренесуваат дека е можно на островот да се наоѓаат уште околу 27 луѓе.


Полицијата денес соопштила дека веруваат оти сите кои би можеле да бидат живи се евакуирани после ерупцијата. Новозеландски брод ќе испрати посебни дронови кои ќе бараат знаци на животи на островот потврдила полицијата.

Туристи се видени како чекорат внатре во кратерот на вулканот на Белиот остров, неколку минути пред да се случи ерупцијата.

„Врз основа на информациите кои ги имаме , не веруваме дека на островот има преживеани-стои во последниот полициски извештај.

-Полицијата работи на тоа да го потврди точниот број на луѓе кои загинале на островот, покрај веќе познатите пет жртви-стои во соопштението.

Постојат извештаи дека имало околу 24 Австралијци на островот за време на катастрофата.


Белиот остров е познат како најактивниот вулкан во земјата. И покрај тоа што островот е во приватна сопственост, тој е популарна туристичка дестинација, со чести посетувања и живописни летови.

Спасувачите не можат да стигнат до островот заради ризик од нови ерупции. Моментно  во таа област сега е ноќ.


Фото/Принтскрин: AP/GEORGE NOVAK/NEW ZEALAND HERALD


Можеби ќе ве интересира

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ВИДЕО) ПЕКИНГ ЗА МИГ ЗАМРЕ: Поради коронавирусот нема луѓе на улиците

(ВИДЕО) ПЕКИНГ ЗА МИГ ЗАМРЕ: Поради коронавирусот нема луѓе на улиците

Силен земјотрес го стресе јужен Иран

Силен земјотрес го стресе јужен Иран

Меркел притиска: Ги сакам Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Меркел притиска: Ги сакам Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

(ВИДЕО) Идентификувани сите жртви во трагичната несреќа со Коби Брајант

(ВИДЕО) Идентификувани сите жртви во трагичната несреќа со Коби Брајант

(ФОТО) Уште едно спортско семејство загина во хеликоптерот на Коби

(ФОТО) Уште едно спортско семејство загина во хеликоптерот на Коби

„ТОА ШТО ЛУЃЕТО ГО ГЛЕДААТ НА ТЕРЕН...ТОА НЕ СУМ ЈАС“ - Зборови на Коби кои одѕвонуваат ширум планетата

„ТОА ШТО ЛУЃЕТО ГО ГЛЕДААТ НА ТЕРЕН...ТОА НЕ СУМ ЈАС“ - Зборови на Коби кои одѕвонуваат ширум планетата