23 Септември, 2020
0.0196

(ВИДЕО) Нема знаци на живи луѓе по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд: Полицијата праќа дронови

Објавено во: Свет 09 Декември, 2019

Извиднички летови над Белиот остров на Нов Зеланд каде претходно денес се случи ерупција на вулкан, не откриле преживеани, соопштила полицијата.


Се верува дека околу 50 луѓе биле на островот. Познато е дека петмина загинале а дека 23 лица се спасени, пренесе БиБиСи.


Локалните медиуми пренесуваат дека е можно на островот да се наоѓаат уште околу 27 луѓе.


Полицијата денес соопштила дека веруваат оти сите кои би можеле да бидат живи се евакуирани после ерупцијата. Новозеландски брод ќе испрати посебни дронови кои ќе бараат знаци на животи на островот потврдила полицијата.

Туристи се видени како чекорат внатре во кратерот на вулканот на Белиот остров, неколку минути пред да се случи ерупцијата.

„Врз основа на информациите кои ги имаме , не веруваме дека на островот има преживеани-стои во последниот полициски извештај.

-Полицијата работи на тоа да го потврди точниот број на луѓе кои загинале на островот, покрај веќе познатите пет жртви-стои во соопштението.

Постојат извештаи дека имало околу 24 Австралијци на островот за време на катастрофата.


Белиот остров е познат како најактивниот вулкан во земјата. И покрај тоа што островот е во приватна сопственост, тој е популарна туристичка дестинација, со чести посетувања и живописни летови.

Спасувачите не можат да стигнат до островот заради ризик од нови ерупции. Моментно  во таа област сега е ноќ.


Фото/Принтскрин: AP/GEORGE NOVAK/NEW ZEALAND HERALD


Можеби ќе ве интересира

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите