19 Февруари, 2019
0.5591
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2019

Како би го поврзала својот брег, Норвешка го смислила најголемиот инфраструктурен проект во историјата на земјата вреден 47 милијарди долари.

Се работи за автопат долг 1 100 км кој ќе ја поврзе цела западна Норвешка и така ќе се протега низ шест покраини, а ќе укине дури седум тракетни линии. Со тоа, времето на патување ќе биде скратено за скоро 50 отсто, односно повеќе нема да биде потребно да се патува 21 час, туку 11 часа за да се премине норвешкиот брег, пренесува "novac.hr".


Бидејќи Норвешките фјордови имаат најспецифични брегови во Европа, инженерите морале да бидат нешто покреативни од обично како би го извеле поврзувањето. Затоа автопатот Е39 ќе има и делници кои ќе се наоѓаат како над, така и под површината на водата. Фјордот Бокнафјорден на пример, со брегот ќе биде поврзан со подводен тунел долг 27 км чија најдлабока точка се наоѓа на 390 метри под површина на водата. Со изградбата на овој тунел, Норвежаните почнале минатата година , а се очекува дека проектот вреден две милијарди долари ќе биде завршен до 2026 година и ќе биде најдолг и најдлабок тунел на светот под површина на морето.

Сепак, како што се додава најголем предизвик ќе биде да се поврзе најголемиот норвешки фјорд, Согнефјорд , кој е преширок и предлабок за конвенционални решенија. Затоа, едно од можните решенија е „кралскиот фјорд“ и брегот да се поврзат со највисокиот висечки мост на светот по кој патот би понирал под површина на водата со што би станал своевиден пловечки подводен тунел како бродовите би можеле непречено да преминуваат низ фјордот.


Автопатот на таа делница всушност би имал два тунели меѓусебно поврзани со понтони на површина на водата, а би се наоѓале барем 20 метри под водата. Ако Норвежаните се одлучат за ова решение, тоа ќе биде прва таква градежна конструкција во светот.

Планот за изгрдба на автопатот Е39 норвешката Влада го прифатила, а до 2029 мегапроектот би требало да биде готов. Сепак, веќе постојат нагодувања дека низ некои делници ќе може да се патува дури во 2035 година. Во секој случај, изградбата на овој автопат ќе го подигне нивото за идни инфраструктурни проекти.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен