01 Јуни, 2020
0.0412

(ВИДЕО) НОВ БРАН МИГРАНТИ: Грците се мобилизираат

Објавено во: Балкан 30 Август, 2019

Нов наплив на мигранти има во Грција. 

Крајбрежната стража потврдила дека 13 чамци со вкупно 546 луѓе во четвртокот стигнале на Лезбос во рок од еден час, а уште 32 луѓе се спасени н море и пренесени на Лезбос.

Уште 65 луѓе се спасени во два наврти кај Кос и на море во близина на градот Александруполос, на северот од Грција. 

Тие се префрлени во преполниот камп Морија на Лезбос каде има скоро 11.000 луѓе, а капацитетот му е 3.000.


Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, за утре свика состанок на највисоките претставници на службите за безбедност, каде што главна тема ќе биде зголемениот прилив на мигранти на источните грчки острови во Егејското Море.

Можеби ќе ве интересира

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Зошто Тито беше погребан два пати? Решена најголемата мистерија: Посетата на Америка за претседателот остави силен впечаток (ВИДЕО)

Зошто Тито беше погребан два пати? Решена најголемата мистерија: Посетата на Америка за претседателот остави силен впечаток (ВИДЕО)

Вучиќ го критикуваат поради предизборен спот со малолетно девојче

Вучиќ го критикуваат поради предизборен спот со малолетно девојче

БИЛ ГРИЖЛИВ СИН: Доктор ги убил родителите во викендичка во Нови Сад

БИЛ ГРИЖЛИВ СИН: Доктор ги убил родителите во викендичка во Нови Сад

ЕВТИНИ ПИЈАЛОЦИ И БИЛЕТИ: Грците го почнуваат „ловот“ на туристи

ЕВТИНИ ПИЈАЛОЦИ И БИЛЕТИ: Грците го почнуваат „ловот“ на туристи

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора