23 Септември, 2020
0.0192

(ВИДЕО) НОВ ЗЕЛАНД УШТЕ ВО ШОК: Ерупцијата на вулканот како катастрофа во Чернобил

Објавено во: Свет 10 Декември, 2019

Нов Зеланд но и светот се уште се во шок. Ерупција на вулкан усмрти пет лица, а на осуммина им нема трага.

Полицијата соопшти дека покренува со кривична истрага за смррта на  туристите на вулканскиот бел остров, но нестабилните услови на островот ја попречуваат потрагата, пренесе АП.


За време на ерупцијата, околу 47 луѓе биле на островот, од кои некои биле евакуирани и завршиле со критични изгореници.

Нестабилните услови продолжуваат да ги спречуваат спасувачките екипи да ги бараат исчезнатите, а експертите утврдуваат дали е безбедно да се вратат на островот за да ги бараат.

Авионите повеќепати прелетале на островот и во ниту еден момент немало знаци на живи луѓе, рече премиерот Јасинда Ардерн.

Расел Кларк, болничар во единицата за интензивна нега, вели дека ерупцијата се чини дека е еднаква на нуклеарната катастрофа која го погоди Чернобил, покриена само со пепел.

Ардерн изјавила дека меѓу повредените се новозеланѓаните и туристите од Австралија, САД, Велика Британија, Кина и Малезија.

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави дека 11 Австралијци се водат како исчезнати, а 13 се хоспитализирани.

За него се верува дека е меѓу петте убиени од тројца Австралијци, изјави тој пред новинарите во Сиднеј.

„Се плашам дека ќе дојдат полоши вести“, рече Моризо.

Новозеландската агенција за сеизмичко набљудување го подигна нивото на предупредување за вулканот на 18 ноември од еден на два на скала од пет, бидејќи забележала зголемување на сулфур диоксидот што произлегува од магмата длабоко во вулканот.


Во понеделникот, по ерупцијата, нивото на тревога е подигнато на четири, но беше намалено на три, бидејќи активностите се намалија.

Ардерн изјави дека Белиот остров е многу непредвидлив вулкан и дека ќе се зборува за тоа дали туристите треба да го посетат, сепак, но сега фокусот е на луѓето погодени од грозоморниот настан.

Можеби ќе ве интересира

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите