28 Јануари, 2020
0.0319

(ВИДЕО) НОВ ЗЕЛАНД УШТЕ ВО ШОК: Ерупцијата на вулканот како катастрофа во Чернобил

Објавено во: Свет 10 Декември, 2019

Нов Зеланд но и светот се уште се во шок. Ерупција на вулкан усмрти пет лица, а на осуммина им нема трага.

Полицијата соопшти дека покренува со кривична истрага за смррта на  туристите на вулканскиот бел остров, но нестабилните услови на островот ја попречуваат потрагата, пренесе АП.


За време на ерупцијата, околу 47 луѓе биле на островот, од кои некои биле евакуирани и завршиле со критични изгореници.

Нестабилните услови продолжуваат да ги спречуваат спасувачките екипи да ги бараат исчезнатите, а експертите утврдуваат дали е безбедно да се вратат на островот за да ги бараат.

Авионите повеќепати прелетале на островот и во ниту еден момент немало знаци на живи луѓе, рече премиерот Јасинда Ардерн.

Расел Кларк, болничар во единицата за интензивна нега, вели дека ерупцијата се чини дека е еднаква на нуклеарната катастрофа која го погоди Чернобил, покриена само со пепел.

Ардерн изјавила дека меѓу повредените се новозеланѓаните и туристите од Австралија, САД, Велика Британија, Кина и Малезија.

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави дека 11 Австралијци се водат како исчезнати, а 13 се хоспитализирани.

За него се верува дека е меѓу петте убиени од тројца Австралијци, изјави тој пред новинарите во Сиднеј.

„Се плашам дека ќе дојдат полоши вести“, рече Моризо.

Новозеландската агенција за сеизмичко набљудување го подигна нивото на предупредување за вулканот на 18 ноември од еден на два на скала од пет, бидејќи забележала зголемување на сулфур диоксидот што произлегува од магмата длабоко во вулканот.


Во понеделникот, по ерупцијата, нивото на тревога е подигнато на четири, но беше намалено на три, бидејќи активностите се намалија.

Ардерн изјави дека Белиот остров е многу непредвидлив вулкан и дека ќе се зборува за тоа дали туристите треба да го посетат, сепак, но сега фокусот е на луѓето погодени од грозоморниот настан.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ВИДЕО) ПЕКИНГ ЗА МИГ ЗАМРЕ: Поради коронавирусот нема луѓе на улиците

(ВИДЕО) ПЕКИНГ ЗА МИГ ЗАМРЕ: Поради коронавирусот нема луѓе на улиците

Силен земјотрес го стресе јужен Иран

Силен земјотрес го стресе јужен Иран

Меркел притиска: Ги сакам Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Меркел притиска: Ги сакам Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

(ВИДЕО) Идентификувани сите жртви во трагичната несреќа со Коби Брајант

(ВИДЕО) Идентификувани сите жртви во трагичната несреќа со Коби Брајант

(ФОТО) Уште едно спортско семејство загина во хеликоптерот на Коби

(ФОТО) Уште едно спортско семејство загина во хеликоптерот на Коби

„ТОА ШТО ЛУЃЕТО ГО ГЛЕДААТ НА ТЕРЕН...ТОА НЕ СУМ ЈАС“ - Зборови на Коби кои одѕвонуваат ширум планетата

„ТОА ШТО ЛУЃЕТО ГО ГЛЕДААТ НА ТЕРЕН...ТОА НЕ СУМ ЈАС“ - Зборови на Коби кои одѕвонуваат ширум планетата