27 Ноември, 2020
0.0213

(ВИДЕО) НОВА ВОЈНА ВО СВЕТОТ: Стотици загинати на улиците

Објавено во: Свет 19 Ноември, 2020

Жестоки борби се водат во Тиграј, Етиопија.

Градот Аксум го зазеле бунтовниците, а Шире паднал во рацете на сојузните сили.

Тие се обидуваат да се приближат до Мекеле, главен град во регионот.   

Лидерот на бунтовничките сили во регионот Тиграј во Етиопија денеска изјавил дека градот Аксум и натаму е под нивна контрола. 

„Шире падна пред три дена, а Аксум е со нас, но војската е пратена да го стави Аксум под контрола, па се водат борби", изјавил за "Reuters" Дебрецион Гебремајкл, кој го предводи Народноослободителниот фронт Тиграј.

Шефот на владината работна група за Тиграј засега не одговорил на повиците за коментар.

Етиопските сили вчера тргнале кон главниот град на регионот Тиграј, игнорирајќи ги меѓународните апели за организирање на преговори за сопирање на судирот.

Тензиите земаа замав од септември, кога во Тиграј се одржаа регионални избори и покрај противењето на сојузната влада која гласањето го нарече „нелегално“. 

Судирите ескалираа откако вооружени напаѓачи убија 32 лица и запалија 20-тина куќи во западна Етиопија.


Можеби ќе ве интересира

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

Фајненшал Тајмс: Шефот на Ериксон се спротивстави на шведската 5G забрана за Huawei

Фајненшал Тајмс: Шефот на Ериксон се спротивстави на шведската 5G забрана за Huawei

(ВИДЕО) Русите пет години ќе го чуваат мирот во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Русите пет години ќе го чуваат мирот во Нагорно - Карабах