13 Декември, 2019
0.0197

(ВИДЕО) Новиот министер за животна средина не зборува ниту македонски, ниту албански

Објавено во: Македонија 22 Јули, 2019

Новиот министер за животна средина Насер Нуредини, кој дојде на местото на Садула Дураку, за прв пат ги даде своите први изјави во јавноста откако го превзеде овој ресор, но во интервјуто за „Алсат“ се потврди дека не го познава ниту албанскиот, ниту македонскиот јазик и на новинарските прашања одговараше на англиски јазик.

Насер е банкар од Виена и е син на познатиот австриски бизнисмен Аки Нуредини, како и зет на академикот Абдулменаф Беџети. Неговиот татко е и сопственик на познатиот ресторан „Соле“ во Виена и потекнува од тетовското село Камењане.

Нуредини во интервјуто за телевизијата вели дека интензивно работи на откривање на главните загадувачи на воздухот и дека владата ја истражува можноста за финансирање на нови начини за затоплување на домаќинствата, како и на институциите. Како приоритет број еден,  рече дека се потребни и решенија за проблемот со нелегалниот отпад и депониите.


Можеби ќе ве интересира

„Талир“ за незаконското перење пари во ВМРО ДПМНЕ со ново рочиште

„Талир“ за незаконското перење пари во ВМРО ДПМНЕ со ново рочиште

ПУКА ЛИ ЉУБОВТА - реални владини кавги или само билдање на позициите за пред избори

ПУКА ЛИ ЉУБОВТА - реални владини кавги или само билдање на позициите за пред избори

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Македонци од рурални средини се венчаваат со невести од Албанија

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Македонци од рурални средини се венчаваат со невести од Албанија

„Блаже Конески“ и „Ремзи Несими“ нови државни награди за македонскиот и албанскиот јазик

„Блаже Конески“ и „Ремзи Несими“ нови државни награди за македонскиот и албанскиот јазик

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев и Димитров со став за провокацијата од БАН, кои се новите амбасадори?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев и Димитров со став за провокацијата од БАН, кои се новите амбасадори?

НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ПОТРЕБА: Во три градови екстремно загадено

НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ПОТРЕБА: Во три градови екстремно загадено

Обвинителството истражува дали девојче во Гостивар се самоубило поради врски со секта

Обвинителството истражува дали девојче во Гостивар се самоубило поради врски со секта

ДИМИТРОВ ЗА ИЗЈАВИТЕ ОД БАН: Македонскиот јазик е признат од меѓународната заедница на лингвисти

ДИМИТРОВ ЗА ИЗЈАВИТЕ ОД БАН: Македонскиот јазик е признат од меѓународната заедница на лингвисти

Заев најави реакција по тврдењата на БАН дека македонски јазик не постои

Заев најави реакција по тврдењата на БАН дека македонски јазик не постои