25 Март, 2018
0.0665

(ВИДЕО) Околу 700.000 луѓе се во обрачот на турската армија

Објавено во: Балкан 13 Март, 2018

Турската војска и нејзините сириски сојузници ги опколија Африн, 90 села и уште еден близок град, а под опсада  се наоѓаат околу 700.000 луѓе. 

Oва го соопшти сириската Опсерваторија за следење на човековите права.

Единствениот пат што води надвор од тоа подрачје е под турска стрелба и поради тоа е неупотреблив, кажа директорот на Опсерваторијата, Рами Абдулрахман.

Турската војска во јануари ја почна офанзивата на сирискиот регион Африн, кој се наоѓа под контрола на сириските Курди, а кои Анкара ги смета за терористи поврзани со турските бунтовници Курди.  САД ја поддржуваат курдската милиција во Сирија, но Турција ги смета за терористи, односно за продолжена рака на курдските бунтовници кои се борат во Турција. 


Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?