24 Јули, 2019
0.0213

(ВИДЕО) Ова е град на духови кој пред 33 години останал празен

Објавено во: Свет 24 Мај, 2019

По нуклеарната катастрофа во Чернобил, илјадници луѓе се евакуирани од овој град. 

Иако поминаа 33 години, сепак снимките покажуваат каков ужас се случил овде во 1986 година. 

Припјат е познат како град на духови и се наоѓа во Украина. 

За да се смири смртоносната радијација, во целиот град има зона на исклучување. 

Овој град е целосно пуст. 

Неколку десетици луѓе починале од канцер. 


Можеби ќе ве интересира

Топлотниот бран ја натера Франција да исклучи нуклеарни реактори

Топлотниот бран ја натера Франција да исклучи нуклеарни реактори

Иран беше и ќе остане чувар на безбедноста на Персискиот залив, порачува Рохани

Иран беше и ќе остане чувар на безбедноста на Персискиот залив, порачува Рохани

Мегапожари ја очекуваат Европа

Мегапожари ја очекуваат Европа

(ВИДЕО) Се појави снимка од екипажот на запленетиот британски танкер

(ВИДЕО) Се појави снимка од екипажот на запленетиот британски танкер

Вечерва најтопла ноќ во историјата во Европа

Вечерва најтопла ноќ во историјата во Европа

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ЗA АВГАНИСТАН: Војната ќе ја добие за недела, а земјата ќе биде збришана

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ЗA АВГАНИСТАН: Војната ќе ја добие за недела, а земјата ќе биде збришана

(ВИДЕО) Работат како робови, а живеат како во логори

(ВИДЕО) Работат како робови, а живеат како во логори

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви