26 Април, 2019
0.0236

(ВИДЕО) Ова е Русинката која ја бомбардираше Србија

Објавено во: Балкан 25 Март, 2019

Се навршија 20 години од почетокот на бомбардирањето на СФРЈ. 

НАТО 78 дена убиваше луѓе и уништи многу фабрики во Србија и Косово.

Никол Малачовски е Русинка, а поради бомбардирањето на Србија со борбени авиони, доби чин на „Мајор„ но исто така беше и одликувана со медал.

Таа за НАТО, и Албанците беше херој за време на бомбардирањето.

Никол управуваше со ловец бомбардер Ф16 и спрема сигурни податоци таа имала дури 200 часа летање, во текот на бомбардирањето на СФРЈ, но и 10 дена во Ирак април 2003 година.

Поради своите заслуги, оваа прва жена пилот со чин на мајор во САД, со нејзините летови и напади на српската војска и граѓаните, се смета како голем херој помеѓу Албанците и Американците.


Можеби ќе ве интересира

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите