12 Јули, 2020
0.0263

(ВИДЕО) ПОРАДИ ИСИС ЗАМИНАЛА ВО СИРИЈА: Бара помош од македонските власти за да се врати

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2019

Новинарот на албанската телевизија „А2“, Ревајет Шахини во кампот Ал Хол во Сирија, каде живеат илјадници жени и деца на борци на терористичката организација Исламска држава, пронајде жена со потекло од Македонија која заедно со своите деца отпатувала на Блискиот исток да ѝ служи на Исламската држава. Таа бара македонските власти сега да ѝ помогнат да се врати дома.

Жената на новинарот му раскажа дека во Сирија пристигнала пред шест години и сега сака да се врати во Македонија, бидејќи условите таму се лоши и на зима било многу студено. Таа потекнува од Гостивар. Ревајет Шахини е мајка на четири деца. 


Можеби ќе ве интересира

БЛИЗУ ОСУМ ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ ДОСЕГА ИМАА СРЕДБА СО КОРОНАТА - 376, за жал, ја изгубија битката

БЛИЗУ ОСУМ ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ ДОСЕГА ИМАА СРЕДБА СО КОРОНАТА - 376, за жал, ја изгубија битката

Писмо од Мицкоски: Дајте ни ја довербата нам, на политичарите без хипотеки, да ги менуваме работите

Писмо од Мицкоски: Дајте ни ја довербата нам, на политичарите без хипотеки, да ги менуваме работите

Заев: Ние што направивме нашата земја да биде призната од цел свет, ние сме патриоти, а не тие

Заев: Ние што направивме нашата земја да биде призната од цел свет, ние сме патриоти, а не тие

Мендух Тачи најавува дека Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент

Мендух Тачи најавува дека Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент

Двајца кардиолози од Тетово се заразени со КОВИД-19?

Двајца кардиолози од Тетово се заразени со КОВИД-19?

ЛЕКАРИТЕ ВО ШОК, СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ЌЕ СЕ ИСТРАЖУВА - имала ли младата девојка нешто што не знаела

ЛЕКАРИТЕ ВО ШОК, СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ЌЕ СЕ ИСТРАЖУВА - имала ли младата девојка нешто што не знаела

ОДЛУЧИВТЕ ЛИ ДАЛИ И ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ - денеска добро слушајте, ова е последен ден од кампањата

ОДЛУЧИВТЕ ЛИ ДАЛИ И ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ - денеска добро слушајте, ова е последен ден од кампањата

МНОГУ СРЕДНОШКОЛЦИ УШТЕ ЧЕКААТ „АБЕР“ - ги нема ниту картичките, ниту одговорите

МНОГУ СРЕДНОШКОЛЦИ УШТЕ ЧЕКААТ „АБЕР“ - ги нема ниту картичките, ниту одговорите

ПАНЧЕВСКИ СЕ БАРА ПОД ДРВО И ПОД КАМЕН - МВР трага на повеќе можни локации

ПАНЧЕВСКИ СЕ БАРА ПОД ДРВО И ПОД КАМЕН - МВР трага на повеќе можни локации