16 Јули, 2019
0.0199

(ВИДЕО) ПРОДАВААТ КУЌИ ЗА ЕДНО ЕВРО: Телефоните не престануваат да ѕвонат

Објавено во: Финансии 10 Мај, 2019

Откако огласија дека продаваат куќи за едно евро, во градот Самбука кај Палермо во Италија, телефоните не престануваат да ѕвонат во градскиот совет. 

Заменик градоначалникот Џузепе Качопо рече дека куќите ќе бидат продадени по цена на кроасан. 

Мерката е популарна во Италија, а е усвоена во јануари. Стотици луѓе од Велика Британија, Панама, Русија, Дубаи дошле да ги видат недвижнините. 

Имало интерес и од Сиднеј, Лондон, Њујорк. Неколку недели по пуштање на огласот, во локалната самоуправа примиле 100.000 мејлови. 

Во средата се продадени 16 куќи од кои најевтината за 1.000 евра, а најскапата за 25.000 евра. Другите се продадени за сума од 5.000 до 10.000 евра. 

Сопствениците на овие куќи се од Британија, Чиле, Израел и Русија. Уште 50 куќи се продадени приватно на странци. 

Сопственикот се обврзува во првите три години да вложи најмалку 15.000 евра, а од локалната самоуправа велат дека овие инвестиции се вистински благодет за нив. 

Вкупните инвестиции во куќите ќе чинат милион евра. 


Можеби ќе ве интересира

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

Ова е најскапиот град на светот за странци

Ова е најскапиот град на светот за странци

Поради високите плати ова е земја од соништата

Поради високите плати ова е земја од соништата