18 Февруари, 2020
0.0157

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

Објавено во: Свет 19 Август, 2019


Масовен протест во Хонг Конг, 11-та недела по почетокот на демонстрациите. Бидејќи организаторите не добиле дозвола за поворка, настанот се случил во паркот Викторија. Местото не успеало да ги собере сите демонстранти, кои броеле околу 1,7 милиони, така што протестот се преселил во околните улици на градот.

Протестите започнаа заради законот за екстрадиција, а продолжија по неговото укинување во одбрана на слободите загарантирани за автономија според еднопартиската формула, два системи.

Пекинг го зацврстува тонот, организирајќи воена обука на стадион во градот веднаш до Хонг Конг во текот на неделата

Видео и Фото Face the Nation

Можеби ќе ве интересира

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус