24 Јуни, 2018
0.3678
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“

Објавено во: Балкан 18 Октомври, 2017

Овие денови е актуелен случајот „Агрокор“ , а во хрватската јавност се појави и снимка која го покажува внатрешниот дел од дворецот во кој живее хрватскиот бизнисмен Ивица Тодориќ, со семејството.

Се гледа раскош на сите страни, а посебно внимание привлекле скалите кои имаат позлатена убаво украсена ограда.

Исто така, како пренесуваат медиумите, Тодориќ ги украсил ѕидовите со ловечки трофеи.


Да потсетиме...

Пред два дена полициска акција почна да го тресе Загреб.

Државното обвинителство и полиција на Хрватска тргнаа во акција на апсење на осомничени поранешни членови на управата на Агрокор и претрес на нивните домови бидејќи е во тек предистражна постапка првенствено утврдена на основни сомневања дека со години ги лажирале билансите на концернот.


Уапсени се Томислав Лучиќ, поранешен член на надзорниот одбор на Агрокор, како и десната рака на Ивица Тодориќ. Лјерка Пуљиќ, потоа Мислав Галиќ, Пирушка Цанјуг, Иван Црњаќ и Дамир Куштрак.

Ивица Тодориќ и дел од неговите најблиски соработници од врвот на Агрокор, меѓу кои се судејќи по се и неговите синови, па Иван Црњаќ , Лјерка Пуљиќ, Томислав Лучиќ, Пирушка Цанјуг и други се сомничат за злоупотреба и други незаконитости врзани за повреда на обврските на водење бизнис книги.

Во истрагата се опфатени 15 лица, а се уапсени 12 од нив. Тројца осомничени, членови на семејството Тодориќ, основач на „Агрокор“ Ивица Тодориќ и неговите синови Анте и Иван, засега не им се достапни на хрватските институции. Според достапните податоци, сите се наоѓаат во странство, односно во Лондон.


Можеби ќе ве интересира

Коѕијас утре ќе ги испрати писмата до ЕУ и НАТО

Коѕијас утре ќе ги испрати писмата до ЕУ и НАТО

Грците се против Договорот за името - им „боде очи“ Македонија

Грците се против Договорот за името - им „боде очи“ Македонија

И во Албанија се молат за победа на Ердоган над неверниците?

И во Албанија се молат за победа на Ердоган над неверниците?

ТУРЦИТЕ ГЛАСААТ: Ќе добие ли Ердоган уште еден мандат?

ТУРЦИТЕ ГЛАСААТ: Ќе добие ли Ердоган уште еден мандат?

Побарано од Европскиот парламент да го повлече именувањето на македонското малцинство како бугарско

Побарано од Европскиот парламент да го повлече именувањето на македонското малцинство како бугарско

Србија токми екс-главен разузнавач на БИА за амбасадор во Скопје?

Србија токми екс-главен разузнавач на БИА за амбасадор во Скопје?

Сали Бериша предвидува нова балканска војна по спогодбата со Грција

Сали Бериша предвидува нова балканска војна по спогодбата со Грција

Грците од Мелбурн му се заканија на Павлопулос: Вие сте непожелен

Грците од Мелбурн му се заканија на Павлопулос: Вие сте непожелен

(ФОТО+ВИДЕО) ПОТОП ВО САРАЕВО: Колапс во сообраќајот

(ФОТО+ВИДЕО) ПОТОП ВО САРАЕВО: Колапс во сообраќајот