19 Февруари, 2019
0.3012
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

(ВИДЕО) РАСКОШНО ИЗДАНИЕ: Ѕирнете во палатата на Ердоган којa е отпорна на нуклеарен напад

Објавено во: Балкан 19 Ноември, 2018

Иако првичната замисла беше палатата Аксарај или во превод Белата палата да биде место од каде ќе владее турскиот премиер, веднаш по изборот на Реџеп Таип Ердоган за претседател стана негова палата.

Поставена на едно брдо во предградието на Анкара и завршена пред три години - БВелата палата има 1 100 соби од кои 25 користи само Ердоган.

Изградбата чинела 600 милиони долари, но точните трошоци на ентериерот не се познати. 


Дури 9 милиони долари се потршени за теписи, 8 милиони на завеси, а дополнителни 6,5 милиони долари на 400 дупли стаклени  врати.

Секоја чаша во палатата чинела 320 долари.

Палатата има бункери кои можат да издржат биолошки, хемиски и нуклеарен напад.


Се проценува дека е 30 пати поголема од Белата куќа на САД каде во моментов владее Доналд Трамп. Исто така, најголемата палата е изградена во последните 100 години.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО