12 Декември, 2018
0.3275
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

(ВИДЕО) РАСКОШНО ИЗДАНИЕ: Ѕирнете во палатата на Ердоган којa е отпорна на нуклеарен напад

Објавено во: Балкан 19 Ноември, 2018

Иако првичната замисла беше палатата Аксарај или во превод Белата палата да биде место од каде ќе владее турскиот премиер, веднаш по изборот на Реџеп Таип Ердоган за претседател стана негова палата.

Поставена на едно брдо во предградието на Анкара и завршена пред три години - БВелата палата има 1 100 соби од кои 25 користи само Ердоган.

Изградбата чинела 600 милиони долари, но точните трошоци на ентериерот не се познати. 


Дури 9 милиони долари се потршени за теписи, 8 милиони на завеси, а дополнителни 6,5 милиони долари на 400 дупли стаклени  врати.

Секоја чаша во палатата чинела 320 долари.

Палатата има бункери кои можат да издржат биолошки, хемиски и нуклеарен напад.


Се проценува дека е 30 пати поголема од Белата куќа на САД каде во моментов владее Доналд Трамп. Исто така, најголемата палата е изградена во последните 100 години.

Можеби ќе ве интересира

AЛАРМАНТНО: Скоро 2 милиони сакаат да се иселат од земја во регионот

AЛАРМАНТНО: Скоро 2 милиони сакаат да се иселат од земја во регионот

Каменос упати порака од македонско - грчката граница

Каменос упати порака од македонско - грчката граница

Авионот на бугарска владина делегација принудно слетал во Виена-во него бил и Каракачанов

Авионот на бугарска владина делегација принудно слетал во Виена-во него бил и Каракачанов

МИЛИОНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Каде во соседството никнува најголемата фабрика за чаеви?

МИЛИОНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Каде во соседството никнува најголемата фабрика за чаеви?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

ТАКСИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ МОЖЕ ДА СКОКНАТ И ДО 1000 ОТСТО: Харадинај и се нагледа на Србија

ТАКСИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ МОЖЕ ДА СКОКНАТ И ДО 1000 ОТСТО: Харадинај и се нагледа на Србија

Го навредила Ердоган и заврши во притвор

Го навредила Ердоган и заврши во притвор

Приштина подготвува уште три мерки против Србија

Приштина подготвува уште три мерки против Србија

ПРИМЕР ЗА ДОЛГОВЕЧНОСТ: Земја од регионот има над 700 стогодишници

ПРИМЕР ЗА ДОЛГОВЕЧНОСТ: Земја од регионот има над 700 стогодишници