21 Март, 2018
0.0653

(ВИДЕО) Реакции за трејлерот од серијата „Македонија“

Објавено во: Стил 13 Ноември, 2017

 „Што е Македонија? Македонија е љубовна приказна, има две приказни, две љубови, и двете се мои. Во едната си ти, а јас оној кој беше сакан, па макар и вака, на самиот крај. Нека биде среќен крај…“ – Ова е пораката која ја пренесува трејлерот за серијата „Македонија“ објавен од Јадран Филм.


Гледајќи го трејлерот, „Македонија“ ќе видите дека тоа е љубовна приказна која во себе носи благородна порака на љубов и надеж! Серијата на која се работеше скоро две години веќе е дистрибуирана на голем број светски пазари и ќе биде гледана низ целиот свет. За нас и за „Македонија“ најважен дел на светот е Македонија и гледачите во Македонија.

Наша единствена цел е презентација на Македонија како љубовна приказна која ќе го воодушеви и засака светот.

„Судејќи според трејлерот, ми се чини дека повеќе станува збор за стереотипна слика за Македонија. Но, во секој стереотип има и по малку вистина, така што можно е се. Дали таа слика е вистинска или не – не можам да кажам бидејќи вистината никогаш не е една. Она што со сигурност можам да кажам е дека тоа е едно можно видување (она на авторите) за Македонија и како такво спаѓа во т.н. автоимагологија, т.е. во сликата што ја создаваме за себеси. А тоа е одговорна задача, особено кога се пласира од моќниот медиум – телевизијата. Останува да ја видиме серијата и секој за неа да суди според сопствениот вредносен систем.“ – вели Лорета Георгиевска. Таа смета дека серијата ќе и се допадне на публиката, затоа што стереотипните слики се лесно читливи и обично се совпаѓаат со колективните ставови.

Поп пејачката Кристина Арнаудов смета дека трејлерот навестува одлична серија. Таа додава дека се радува на експанзијата на филмската продукција во Македонија.

„Изминативе неколкумесеци, конечно слушаме македонски јазик на телевизија, кој не е синхронизација. Ете, конечно можеме да бидеме задоволни со она што се појавува како продукт на телевизија, иако досега не убедуваа дека не можеме да создадеме готов телевизиски производ, поради што се увезуваа турските сапуници. Искрено се надевам дека сето ова ќе се преслика и кај македонската музика“ – вели Кристина.

Можеби ќе ве интересира

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

Легендарниот Ринго Стар стана витез

Легендарниот Ринго Стар стана витез

ИНТЕРВЈУ- СВЕТА БОГОВА-ЈОВАНОВСКА: Јавно и гласно зборуваме за проблемите во нашиот свет

ИНТЕРВЈУ- СВЕТА БОГОВА-ЈОВАНОВСКА: Јавно и гласно зборуваме за проблемите во нашиот свет

ЈОВАНА ЗУКА: Не постои уметност без бизнис

ЈОВАНА ЗУКА: Не постои уметност без бизнис

Младата балерина Стефанија Гаштарска: Чувството да се игра на сцената на Бољшој е неописливо

Младата балерина Стефанија Гаштарска: Чувството да се игра на сцената на Бољшој е неописливо

Популарната манекенка Цеце Георгиев ќе стане мајка

Популарната манекенка Цеце Георгиев ќе стане мајка

ГИТАРСКИОТ ВИРТУОЗ СТЕФАНОВСКИ ПРИРЕДИ НАСТАН ШТО ЌЕ СЕ ПАМЕТИ: И три концерти од Влатко се малку

ГИТАРСКИОТ ВИРТУОЗ СТЕФАНОВСКИ ПРИРЕДИ НАСТАН ШТО ЌЕ СЕ ПАМЕТИ: И три концерти од Влатко се малку

(ГАЛЕРИЈА) ЕНЕРГИЧЕН НАСТАП НА МАРИЈА ШЕРИФОВИЌ ВО СКОПЈЕ: Нема да чекаме 15 години за нов концерт

(ГАЛЕРИЈА) ЕНЕРГИЧЕН НАСТАП НА МАРИЈА ШЕРИФОВИЌ ВО СКОПЈЕ: Нема да чекаме 15 години за нов концерт