26 Февруари, 2020
0.0215

(ВИДЕО) Руски политичар истепа новинар

Објавено во: Свет 29 Мај, 2019

Рускиот локален политичар Сергеј Зајцев е под истрага и е исфрлен од партијата, откако претепа новинар. Телевизиската екипа на Русија 24 го прашал локалниот функционер за лошите услови во кои живеат лицата кои го преживеале пожарот во Република Хакасија.

Пожарот се случил во 2015  година, а политичарот Зајцев тогаш е обвинет за запоставување на должноста поради што неколку лица починале во прифатилиштето за преживеани. Тој бил осуден на четиригодишна затворска казна, бил помилуван и  пак се вратил на функцијата.

Жртвите на пожарот велат дека со години очекуваат да ги добијат домовите ветени од државата, но попусто. Токму тоа го прашувал новинарот , па политичарот збеснал и го претепал.

Зајцев е исфрлен од партијата Обединета Русија, откако насилството врз новинарот стана прва вест во медиумите.


Можеби ќе ве интересира

Грета Тунберг во трка за Нобелова награда

Грета Тунберг во трка за Нобелова награда

ОВА СЕ СЛУЧИ ВО ШПАНИЈА: Гости во хотел се во карантин

ОВА СЕ СЛУЧИ ВО ШПАНИЈА: Гости во хотел се во карантин

(ВИДЕО) Лазарев: Коронавирус-епидемија на 21 век или проект на фармацевтски компании?

(ВИДЕО) Лазарев: Коронавирус-епидемија на 21 век или проект на фармацевтски компании?

КОРОНА И ВО ЈУЖНА АМЕРИКА: Маж во Бразил инфициран со опасниот вирус

КОРОНА И ВО ЈУЖНА АМЕРИКА: Маж во Бразил инфициран со опасниот вирус

ПРВО ДЕТЕ заразено со коронавирус во Италија: Непознато зошто децата поретко заболуваат

ПРВО ДЕТЕ заразено со коронавирус во Италија: Непознато зошто децата поретко заболуваат

ПОРАДИ КОРОНА ПОД ПРАШАЛНИК И ЕВРОСОНГ - ќе има ли шоу во мај во Ротердам

ПОРАДИ КОРОНА ПОД ПРАШАЛНИК И ЕВРОСОНГ - ќе има ли шоу во мај во Ротердам

КОРОНА ВИРУСОТ СЕ ШИРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Потврден 17-от случај

КОРОНА ВИРУСОТ СЕ ШИРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Потврден 17-от случај

ДУРИ И БЕСТРАШНИОТ АГЕНТ СЕ ИСПЛАШИ ОД КОРОНА - запре снимањето на „Невозможна мисија 7“

ДУРИ И БЕСТРАШНИОТ АГЕНТ СЕ ИСПЛАШИ ОД КОРОНА - запре снимањето на „Невозможна мисија 7“

НОВИ ЖРТВИ ВО ИТАЛИЈА: Уште четири луѓе починаа од корона

НОВИ ЖРТВИ ВО ИТАЛИЈА: Уште четири луѓе починаа од корона