24 Март, 2019
0.2403
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

(ВИДЕО) Се гради најдолгиот подводен тунел во светот: Целиот проект вреди 15 милијарди евра

Објавено во: Свет 14 Март, 2019

За изградба на најдолгиот подморски железнички тунел во светот, кој ќе ги поврзе главните градови на Финска и Естонија се собрани средства во износ од 15 милијарди евра.

Кинеската компанија „Тачстоун капитал партнерс“ ќе ја финансира изградбата на целиот проект.


Третина од средствата ќе бидат реализирани низ приватни капитални инвестиции, а девет третини во форма на заеми, според потпишаниот меморандум за разбирање.

Планираниот тунел помеѓу Хелсинки и Талин ќе биде долг 100 км, а ќе биде изградено и најмалку едно вештачко езеро, вели креаторот на овој проект финскиот претприемач Петер Вестербачка.

Владите на Финска и Естонија ветиле дека ќе се обидат дел од средствата да ги добијат од Европската унија, што би го намалило уделот на неопходни приватни инвестиции.Можеби ќе ве интересира

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Британците најмногу патуваат во овие три земји

Британците најмногу патуваат во овие три земји

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен