16 Октомври, 2019
0.0159

(ВИДЕО) СЕ СПОИЈА НЕБО И ЗЕМЈА: Хрватска на удар на опасно невреме, исто ќе биде и денес

Објавено во: Балкан 03 Октомври, 2019

Силно невреме и ветер го зафатија Загреб синоќа во попладневните часови, а делови од градот беа поплавени.

Времето претходно го погоди поголемиот дел од Хрватска, дури 20.000 молња беа снимени на морето кај Истра, а над 2.000 громови во северна Далмација, пренесува Индекс.хр.

Во Стариград и Пакленица скоро 50 литри дожд на метар квадратен резултираа во обилни врнежи за само два часа, а имаше и поројни дождови во некои делови од земјата.


Поројниот дожд го зафатил и Задар и поширокиот регион. Невремето ги погоди и Истра и Кварнер. Паѓале многу обилни дождови а молњи го осветлувале небото.

Имало особено силно невреме во Ровињ и поројни поплави ги поплавија улиците во Водњан.


И денеска се очекува невреме во Хрватска, особено во Јадранското Море.

Постои ризик од локално поплавување.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Макрон не се откажува од реформите, а Рама вели дека ново сонце ќе изгрее

(ВИДЕО) Макрон не се откажува од реформите, а Рама вели дека ново сонце ќе изгрее

НАЦИ-СКАНДАЛ БО БУГАРИЈА: Бојко Борисов побара итна оставка

НАЦИ-СКАНДАЛ БО БУГАРИЈА: Бојко Борисов побара итна оставка

Пицула кажа која земја од регионот следна ќе се приклучи на ЕУ

Пицула кажа која земја од регионот следна ќе се приклучи на ЕУ

ВУЧИЌ ЗАГРИЖЕН: Белград побарал Западот да не ги поддржува Албанците во нивните „болни цели“

ВУЧИЌ ЗАГРИЖЕН: Белград побарал Западот да не ги поддржува Албанците во нивните „болни цели“

Дендиас: Преспанскиот договор треба да се толкува

Дендиас: Преспанскиот договор треба да се толкува

ВОНРЕДНА СРЕДБА: Шокантна одлука на Православната грчка црква за украинската

ВОНРЕДНА СРЕДБА: Шокантна одлука на Православната грчка црква за украинската

(18+) МОРБИДНА ГЛЕТКА НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ: Момче обесено, девојка во локви крв во Србија

(18+) МОРБИДНА ГЛЕТКА НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ: Момче обесено, девојка во локви крв во Србија

Заев; Следниот состанок со Вучиќ и Рама на 10 ноември во Охрид

Заев; Следниот состанок со Вучиќ и Рама на 10 ноември во Охрид

Заев и Рама рано по сабајле кај Вучиќ

Заев и Рама рано по сабајле кај Вучиќ