22 Мај, 2019
0.0179

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

Објавено во: Свет 26 Април, 2019

Севернокорејската делегација предводена од лидерот Ким Џонг ун, која во средата стигна во Владивосток, ќе биде послужена руска кујна и тоа на нивно барање, рекол гувернерот на Приморската Покраина Олег Кожемјако.

-Јадењата ќе бидат едноставни: руски борш - супа (национално руско јадење без кое не може да се замисли една трпеза), руски пељмени (кнедли од тесто полнети со мелено месо) и покрај тоа ќе биде дефинитивно и кафијар послужен. Бидејќи во севернокорејската делегација се наоѓаат и готвачи и ќе има и разновидни јадења на менијата, истакнал Кожемјако.

Рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг ун разговараа за мировно решение на нуклеарниот проблем на Корејскиот полуостров и безбедност на североистокот од Азија.

Оваа средба е прва официјална на двајцата моќни лидери.

Ким во Владивосток дојде со блиндиран воз, а на станицата е дочекан со воен оркестар на гардата.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

Дали Путин повторно стана татко?

Дали Путин повторно стана татко?

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Приврзаник на Брегзит нападнат со милкшејк

Приврзаник на Брегзит нападнат со милкшејк

(ВИДЕО) Бизнисмен нуди плата на семејства кои би се доселиле во европско село

(ВИДЕО) Бизнисмен нуди плата на семејства кои би се доселиле во европско село

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА: Човек виси на врвот на Ајфеловата кула, луѓето се евакуирани

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА: Човек виси на врвот на Ајфеловата кула, луѓето се евакуирани

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПОЛИЦИЈАТА СЕУШТЕ ВО АМБАСАДАТА: Имотот на Асанж се запленува од амбасадата на Еквадор во Лондон

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПОЛИЦИЈАТА СЕУШТЕ ВО АМБАСАДАТА: Имотот на Асанж се запленува од амбасадата на Еквадор во Лондон