20 Октомври, 2019
0.0177

(ВИДЕО) ШВЕЃАНИTЕ ВЕЛАТ: Готово е, овде нема живот

Објавено во: Свет 28 Мај, 2019

Шведската државна телевизија пред неколку дена објави репортажа од Илок во Хрватска од каде има иселување. 

Последните неколку години од ова место има масовно иселување. 

Швеѓаните покажале колку е состојбата лоша во Хрватска, каде стотии села се соочуваат со иселување. 

За ова на Фејсбук коментар напишал Петар Петровиќ кој живее во Стокхолм. 

Во Чадавичи каде е снимено видеото неодамна е ставен камен темелник за градинка. 

Има 80-тина деца од предшколска возраст, но оваа општина иако сиромашна, сепак демографски не стои најлошо. 


Можеби ќе ве интересира

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Падна договор за Брегзит

Падна договор за Брегзит