06 Јуни, 2020
0.0399

(ВИДЕО) Силен земјотрес однесе пет жртви на Филипините

Објавено во: Свет 22 Април, 2019

Земјотрес од 6,3 степени по Рихтер ги погоди Филипините. Силниот земјотрес направил облаци од прашина од неколкуте згради кои се срушиле.  Под урнатините на зградите имало најмалку пет лица кои го загубиле животот. Земјотресот предизвикал затемнување од облаците од прашина.

„Три тела беа пронајдени под остатоците во градот Порак, а една постара жена и нејзиниот внук беа потрупани во друга зграда во градот Лубао", рече Лилија Пинеда, гувернер на покраината.
Настанатите облаци од прашина по земјотресот дополнително ги отежнале работите на спасувачките екипи.

Земјотресот се случил во 5:11 часот по локално време на длабочина од 40 км. Епицентарот на земјотресот е во градот Кастилехо, околу 100 километри северозападно од главниот град Манила, велат локалните геолози.Можеби ќе ве интересира

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП