05 Јуни, 2020
0.0434

(ВИДЕО) СНЕГ И ВО СРБИЈА: Нестабилно време до петок а потоа лето

Објавено во: Балкан 15 Мај, 2019

Пониските температури на воздухот доведоа до врнежи од снег и на повисоките делови од соседна Србија.  Ноќеска на реоните Златиборец, Сјенци и Копаоник веело снег.

Секторот за вонредни ситуации на Србија ја извести јавноста дека Службите се ангажирани и подготвени за дејствување доколку е потребно.

Директорот на републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија, Југослав Николич изјави дека врнежите од дожд ќе продолжат до петок, и затоа службите мора да бидат на готовс, посебно по течението на реката Сава каде се можни излевања.  Додека за време на претстојниот викенд според синоптичарите се очекува стабилизирање на времето и температури до 26 степен.


Видео Vecernje novosti

Фото Profimedia

Можеби ќе ве интересира

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија