22 Мај, 2018
0.3051
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

(ВИДЕО) СПОРАТ ЗА ТЕРИТОРИЈА: Две големи сили се вооружуваат

Објавено во: Свет 14 Февруари, 2018

Пекинг и Њу Делхи во август постигнаа договор за да се отстрани напнатоста која ја имаа за спорната област во Хималаите, територија на која сопственоста полагаат Кина и Бутан. 

По два месеци тензии, се постигна договор за експедитивно раздвојување. 

Но, спорот меѓу Кина и Индија за платото Доклам може да доведе до судири во кои ќе се вмеша и Западот. 

Бруно Макаеш, португалски политичар и научник вели дека ако избие еден ваков судир, тоа ќе се одрази на целиот свет. 

Како тој вели тој Кина се шири, а САД се повлекува и со тоа може да дојде до рамнотежа меѓу овие две сили. 

Оваа недела Кина упати закани до Индија ако се вмеша на Малдивите каде има политичка криза. 

Но, можно е ситуацијата да ескалира за Доклам. Ако се случи војна, Америка ќе реагира затоа што не сака Кина уште повеќе да ги зајакне своите позиции. 


Можеби ќе ве интересира

СКАПО ГО ЧИНЕШЕ ДЕТСКАТА ИГРА: Ќе треба да плати 37 милиони долари

СКАПО ГО ЧИНЕШЕ ДЕТСКАТА ИГРА: Ќе треба да плати 37 милиони долари

(ВИДЕО) АВИОН ПРИНУДНО СЛЕТА: Повредени се 53 патници

(ВИДЕО) АВИОН ПРИНУДНО СЛЕТА: Повредени се 53 патници

(ВИДЕО) Тинејџер се фрли пред камион во движење

(ВИДЕО) Тинејџер се фрли пред камион во движење

Европска земја ги подготвува граѓаните за војна

Европска земја ги подготвува граѓаните за војна

ОД БЕЛАТА КУЌА ВО ШОУ БИЗНИСОТ: Барак и Мишел Обама се „фрлија“ на заработување пари

ОД БЕЛАТА КУЌА ВО ШОУ БИЗНИСОТ: Барак и Мишел Обама се „фрлија“ на заработување пари

Погледнете каква монета изработи САД за историската средба Трамп - Ким

Погледнете каква монета изработи САД за историската средба Трамп - Ким

НАЈСИЛЕН ПО 1985: Земјотрес во Чешка

НАЈСИЛЕН ПО 1985: Земјотрес во Чешка

МЕРКА ИПОЛ: Оваа земја направи бум во светот и обезбеди бесплатен јавен превоз за своите граѓани

МЕРКА ИПОЛ: Оваа земја направи бум во светот и обезбеди бесплатен јавен превоз за своите граѓани

(ВИДЕО) За само пет минути авион во лет падна на 500 метри височина

(ВИДЕО) За само пет минути авион во лет падна на 500 метри височина