12 Јули, 2020
0.0199

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

Објавено во: Балкан 10 Ноември, 2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и бугарскиот премиер Бојко Борисов во саботата официјално го отворија последниот дел од сообраќајот на источната страна на Коридорот 10, со што се стави крај на изградбата на целиот пат Коридорот 10 од Димитровград до Ниш. На церемонијата на отворање, претседателот на Србија Александар Вучиќ рече дека нема да застане тука.


„Нема да застанеме на ова, ние ќе продолжиме да градиме, ќе градиме без да престанеме за имаме повеќе работа, повеќе инвестиции, да го завршиме овој магичен круг и да можеме да кажеме дека создадовме успешна и најубава, за нас секако најубавата, земја на Балканот“ рече Вучиќ.

 Вучиќ им се заблагодари на граѓаните кои дојдоа на големото отворање на последниот дел од источната рака на Коридорот 10.


„Направивме начини Србите не само да заминат, туку да се вратат во Србија, рече претседателот“, истакнувајќи дека Бугарија е поблизу до нив од кога и да било.

На церемонијата на инаугурацијата, тој рече дека со изградба на патишта, пријатели се најдобро се стекнуваат и му се заблагодари на бугарскиот премиер за соработката во спроведувањето на проектот.


„Србија и Бугарија се поврзаа преку патот. Делницата во Бугарија ќе биде завршена во наредните денови. Исто така, го градиме гасоводот „Балкан тек “, кој ќе го поврземе и како пријатели“, рече Вучиќ.

Тој истакна дека со реализација на вакви проекти се зголемува бројот на работни места, инвестиции и со тоа се подобрува животот во земјата.

Тој додаде дека безбедноста на патниците е важна, наведувајќи дека повеќе луѓе загинале во Клисурата Сицева, „отколку во некоја помала војна во 90-тите“. „Ние сакаме милјите што ги градиме денес пред повеќе од 35 или 40 години да бидат наша вредност. Ние го оставаме правливото минато за светла иднина“, рече Вучиќ.

Официјалното отворање на делницата Коридор 10 на бугарската граница, во присуство на највисоки функционери на Србија и Бугарија, Александар Вучиќ и Бојко Борисов, и бројни граѓани, започна околу пладне во Банкарево, со што официјално се одбележува завршувањето на работата на тој коридор, чија вкупна должина е преку Србија 813 километри.

Претседателот Вучиќ претходно се сретнал со Борисов од другата страна на тунелот Банкарево и заедно тие возеле низ тој тунел долг 881 метри.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на отворањето на источната рака на Коридорот 10 рече дека, како што некогаш Берлинскиот ѕид паднал, така паднал и ѕидот меѓу Србија и Бугарија денес.


„Бугарската индустрија ќе го користи тој автопат како целина“, рече Борисов, додавајќи дека е поврзан исток и запад.

Вучиќ и Борисов ги пречекаа илјадници граѓани во Банкарево, кои беа организирани со автобусиод Ниш, Лесковац, Белград, Пирот, Бела Паланка, Врање, Алексинац, Либан, Пожаревац, Сурдулица и други градови. Според „записите“ на присутните новинари, на отворањето пристигнале околу 150 автобуси.

Во еден момент пристигнале и трубачи .


Членот на српското претседателство Милорад Додик рече дека е почестен затоа што тоа е сведоштво за важниот успех на Србија - изградбата на Коридорот 10, кој беше планиран пред децении и беше наследен од генерација политичари предводена од претседателот Александар Вучиќ.

По големото отворање на источната рака на Коридорот 10, Додик рече дека очекувањата сега се преточени во конкретна реализација.

Можеби ќе ве интересира

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ХАОС ВO БЕЛГРАД: Демонстранти ја напаѓаат полицијата, едно лице е повредено со нож

ХАОС ВO БЕЛГРАД: Демонстранти ја напаѓаат полицијата, едно лице е повредено со нож

БЕЛГРАД: Демонстрантите почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание

БЕЛГРАД: Демонстрантите почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание

УНЕСКО, Грција и Русија се побунија за Аја Софија

УНЕСКО, Грција и Русија се побунија за Аја Софија