16 Октомври, 2019
0.0211

(ВИДЕО) СТРАВИЧНИ СНИМКИ ОД ТАЈВАН: Мост се урна врз рибарски бродови, се запали такнер со нафта

Објавено во: Свет 01 Октомври, 2019

Висок пристаништен мост преку заливот во пристаништето Нанфангао на североистокот од Тајван се урнал врз рибарски бродчиња а повредени се повеќе од 20 лица. Медиуми јавија дека има и исчезнати.

Мостот долг 140 метри се урнал околу 9.30 по локално време, додека преку него преминувала цистерна полна со нафта, па и делови од мостот и цистерната паднале на рибарските бродови, а неколку секунди подоцна почнал вистинскиот хаос: Нафтата се запалила и ги зафатила бротчињата.


Се стравува дека најмалку шест рибари се заробени во утробитр на бротчињата, на мостот имало пет лица во моментот кога се урнал.

14 најтешко повредени луѓе се пренесени во болница, а се верува дека меѓу нив е и возач на танкери.


Во потрага се уклучиле и воен хеликоптер, рибарски бродови и повеќе од 60 војници и нуркачи.

Инаку, Тајван вчера го погоди тајфунот Митаг кој донел силни ветрови со брзина од 162 км на час, поради што беа откажани 160 летови, а повеќе од 60 000 луѓе останале без струја. Меѓутоа нема официјални изјави дали бурата влијаела на уривање на мостот.Можеби ќе ве интересира

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

Познато каде ќе биде границата по Брегзит

Познато каде ќе биде границата по Брегзит

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција