26 Ноември, 2022
0.0326

(ВИДЕО) СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Рускиот „нукеарен Титаник“ исплови

Објавено во: Свет 30 Април, 2018

Добивај вести на Viber

Контроверзната руска пловечка нуклеарна електрана, „Нуклеарен Титаник“ отплови на првото поморско патување, а целта е допремување енергија до Арктикот.

Оваа електрана би требало да ги снабдева со енергија зафрлените руски бази на Анктикот, меѓутоа критичарите предупредуваат дека руската нуклеарка би можела да доведе до „Чернобил на мраз“.

Бродот Академик Ломоносов испловил од бродоградилиштето во Санкт Петербург на првото патување, а ќе премине преку Балтикот и Норвешкото море до руското пристаниште Мурманска.Оттаму летото 2019 ќе тргне во Арктичко море за да ги снабдева со струја и топлина руските бази.

Оваа електрана може да ги покрие потребите за енергија за речиси 200 000 луѓе.

Меѓутоа, критичарите и чувари на животната средина велат дека би можело да доведе до „Чернобил на мраз“.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

(ВИДЕО) Колумбиска судијка се појави во непристојно издание на судско рочиште на Зум

(ВИДЕО) Колумбиска судијка се појави во непристојно издание на судско рочиште на Зум

Германија го олеснува процесот за добивање државјанство

Германија го олеснува процесот за добивање државјанство